Kalp Yogası

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
3 ay boyunca her Salı ve Cuma günleri saat 19:00-21:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek Kalp Yogası kursu Kalp Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof.Dr.Bingür Sönmez, Kalp Yogası Uzmanı Dr. Neslihan İskit, Tamamlayıcı Tıp Programı Sorumlusu Opr. Dr. Selim Tansal, Hindistan Vivekananda Yoga Üniversitesi Uzmanlarından Ayça Gürelman tarafından verilecek.
Bedenin ruhun ve zihnin birleşmesi: Yoga
Yoga en basit şekliyle yapılmış olsa bile, sadece vücudunuzu fiziksel olarak güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda vücudunuzun her yerinde bulunan, her biri sağlınız, mutluluğunuz için, kendinizi iyi hissetmeniz için önemli olan ve belirli enerji yayan noktaları uyarır.
Kalp yogası ile yaşam enerjinizi açığa çıkarın
Asanalar (temel duruşlar): Kendinizi daha iyi hissetmenize yarayan enerjiyi açığa çıkaarn temel duruşlar, daha çok kendinizi tanıma ve içe dönüş teknikleri ile birleştirilmiştir.
Pranayama (doğru nefes teknikleri): Doğru nefes alıp vermeyi öğrenir ve akciğer kapasitenizi arttırarak, daha çok ve kolay bir şekilde kalbinize oksijen göndermeyi başarırsınız.
Derin gevşeme ile vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi depolamayı, meditasyon ile günlük hayatta stresinizi azaltıp kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan etkileri geliştirirsiniz.
Asanalar uygulanırken açığa çıkan enerjilerle, kendinizi daha iyi hissetmeye başlarsınız. Aynı zamanda bedenimizin dışında, bir eldiven gibi saran enerji, bedenimiz olan Aura’mızda kuvvetlenmeye ve kalınlaşmaya başlar.
Bu durum şehri düşmanlardan koruyan bir sur gibi, bizi dışarıdan gelen ruhsal travmalara karşı korumaya başlar. Artık eskisi gibi her şeye alınan, çabuk kırılan ve pes eden bir ki olmaktan kurtulup, daha güçlü olmaya başlarız.
Zaman içinde bu travmalar artık bizi hiç etkilemez bir şekil alır. Dolayısıyla daha mutlu, daha dingin bireyler haline geliriz.
Kalp Yogası Programı
Ameliyattan bir ay sonra başlayan kalp yogası programı haftada iki gün, ikişer saat uygulanmaktadır. Üç ay devam eden programda, yoganın temel prensipleri öğretilmekte ve hasta isterse çalışmalarına başka bir yoga kulübünde devam etmektedir. Bu program koroner bypass ameliyatı olmuş hastaların kan basınçlarını ve nabız sayılarını düşürülmesini hedeflemiştir. Program 40 dakika. Yoga duruşları, 20 dakika, Derin gevşeme 15 dakika, derin nefes egzersizleri ve 15 dakika meditasyon olarak hazırlanmıştır.
Ayrıca yoganın yaşam felsefesi ve sağlıklı beslenme gibi özel konularda seminerler düzenlenecektir.
Dr. Satish Sivasankaran, 2004 yılında Amerika Kalp Birliği Bilimsel Toplantısı’nda yaptığı açıklamada; bir grup sağlıklı gönüllü ile yapılan 6 haftalık yoga ve meditasyon programı sonunda, damar fonksiyonlarının yüzde 17 oranında geliştiğini, aynı çalışmanın kalp hastalarının damar fonksiyonlarında yüzde 70 oranında gelişme sağladığını bildirmiştir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
213B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Üst