Kahramanmaraş'ı ve dolmayı çok seviyorum

fbrdm07 HaRBi DeLiKaNLı
Samsung'un Türkiye Genel Müdürlüğünü yapan Koreli C.S.Lee 4 yıldır İstanbul'da. Türkçe'yi ancak hayatta kalmasını sağlayacak kadar konuşabilen Lee, Kahramanmaraş'tan etkilendiğini ve Türk mutfağından dolmayı sevdiğini söylüyor.

2005 yılından beri Samsung'un Türkiye Genel Müdürlüğü görevini sürdüren C.S.Lee ailesiyle birlikte İstanbul'da yaşıyor. Türkiye'nin stratejik öneminin farkında olduğunu ifade eden Lee 30'dan fazla ili gezdiğini ve Kahramanmaraş, Kars, Diyarbakır ve Mardin'den çok etkilendiğini söylüyor. C.S.Lee ile Türkiye'deki yaşamı, başarısı ve profesyonel iş hayatı üzerine konuştuk.
Türkiye ile ilgili bildiğiniz en önemli şey?

Türkiye'nin savaşta Kore'ye verdiği destek. Bir de Asya'yı Avrupa'ya bağlayan köprü olduğu ve tarihi bilgiler. Türkiye çok büyük ve kozmopolit bir ülke. Böyle bir ülke hakkında basit bir cümle ile yorum yapmak mümkün değil.

Peki Samsung Türkiye'ye nasıl bakıyor?

Çok basit; Türkiye Samsung dünyasında parlayan bir yıldız.

Bugüne kadar elde ettiğiniz başarının sırrı nedir?

Öncelikle çok çalışmak olduğunu söyleyebilirim. Çalışmayı ve yaptığım işi seviyorum. Yaptığım işteki başarıları izlemek ve alınan stratejilerin doğru olduğunu görmek bana keyif veriyor.

İş yaşamınızda olmazsa olmazlarınız nelerdir?

'Doğru işi yapmak' diyebilirim. Daima dolaylı değil doğrudan olanı tercih ettim ve bugüne kadar bana sunulanlarda da doğrudan olanları kabul ettim. İş yaşamımda başarıya giden kestirme yollardan kaçındım ve herkesce doğru olduğuna inanılan yolları tercih ettim. Bunun aynı zamanda Samsung Electronics'in felsefesi olduğunu da söyleyebilirim. Bugünkü başarılar ve bugünkü koşullar beni hiçbir zaman tatmin etmiyor, daima geleceğe ve gelecekte kazanılacak başarılara odaklanıyorum.

Günde kaç saat çalışıyorsunuz?

Normalde 8 saat çalışıyorum ama bir genel müdür olarak aklımın 24 saat boyunca iş odaklı çalıştığını söyleyebilirim.

İş hayatınız dışında neler yaparsınız?

Golf ve seyahat etmek en sevdiğim hobilerim arasında.

İstanbul dışında başka şehirleri de gezdiniz mi?

Sanıyorum tek tek sayarak hangi şehirlere gittiğimi söylemem oldukça zor ancak 30'un üzerinde şehre gittiğimi söyleyebilirim. TOÇEV ile ortaklaşa geliştirdiğimiz eğitim projeleri kapsamında Samsung okullarının bulunduğu bazı şehirleri görebildim. Kahramanmaraş, Kars, Diyarbakır, ve Mardin'den çok etkilendim.

Peki ya sizin vazgeçemediğiniz teknolojik araçlar neler?

Cep telefonum, bilgisayarım ve televizyonum günlük hayatımın vazgeçilmez teknolojik cihazları. Yeni çıkan her ürünü önce kullanıp test ediyorum bu nedenle neredeyse her ay yeni bir model kullanıyorum.

Ailenizin İstanbul'a uyum süreci nasıl gelişti?

Tüm ailem, eşim ve çocuklarım Türkiye'de yaşıyorlar.

Kaldığınız süre zarfında Türkçe konuşmayı öğrendiniz mi?

Ancak hayatta kalmamı sağlayacak kadar Türkçe biliyorum.

Türk mutfağında en çok beğendiğiniz yemek hangisi?

Türk mutfağını genel olarak çok beğeniyorum. Özellikle bir yiyecek söylemek zor ama kebap ve dolma en sevdiğim yiyecekler arasında.

Kore takvimine göre kaç yaşındasınız?

Bunu normal yaşınıza 1 yaş ekleyerek hesaplayabiliyorsunuz. Yani 49 yaşındayım.

Kafanızda Samsung'la ilgili nasıl bir strateji var?

Burada ilk çalışmaya başladığımda, Samsung çok bilinen bir marka değildi. Süreç içerisinde Samsung'un lider bir marka oluşunu Türk tüketicisine aktarmak istedik. Bugün Samsung, Türk tüketicisi tarafından anlaşılan bir marka haline geldi. Bu doğrultuda bugün çok daha geniş kitleleri hedef alan ve genel pazar liderliğine oynayan bir stratejiyi benimsediğimizi söyleyebilirim.


Edebiyat okumuştu

C.S.Lee Kore Üniversitesi'nde Kore Edebiyatı üzerine eğitim aldı. Üniversite yıllarında ABD'de Pittsburg Üniversitesi'nde stratejik pazarlama alanında dersler alan Lee, mezuniyetinin ardından Samsung Elektronics'de pazarlama müdürü olarak göreve başladı. 5 yıl bu görevini başarıyla sürdürdükten sonra, Polonya'ya atandı ve orada 6 sene üstdüzey yöneticilik yaptı. Buradaki görevinin ardından Kore'ye geri döndü, 2005 yılından beri de Samsung'un Türkiye'de bu başarısının mimarları arasında yer alan C.S.Lee Türkiye Genel Müdürlüğü görevini sürdürüyor ve ailesiyle birlikte İstanbul'da yaşamaktan son derece memnun.

Kaynak: Yeni Şafak
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
29B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst