Kahramanmaraş hangi bölgede

Ömer
Yönetici
Kahramanmaraş hangi bölgededir?

Kahramanmaraş'ın merkezi ve topraklarının büyük bir kısmı Akdeniz Bölgesi'nde bulunurken; Elbistan, Afşin, Nurhak ve Ekinözü ilçeleri ise Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alır.

Bazı kaynaklar K.Maraş'ın tamamının Akdeniz Bölgesi'nde olduğu haritalar yayınlasalar da; bu yukarda bahsi geçen ilçelerin Akdeniz iklimi ile uzaktan yakından alakası yoktur. Elbistan'dan güneye indikçe Göksün civarlarında Akdeniz ikliminden emareler görmek mümkündür. Örneğin Göksun'a yaklaştıkça Akdeniz İklimine has olan, bodur tabir ettiğimiz küçük ağaçları dağlarda görebiliriz. Akdeniz iklim kuşağında yer almasına rağmen Toroslar'ın olumsuz etkisi ve yükseltiden dolayı, Göksun'da da deniz etkisi görülmez. Göksun da tam Akdeniz İklimine uygun bir şehir olmasa da K.Maraş merkez dediğimiz gibi tam manasıyla Akdeniz İklimi yaşayan bir şehrimizdir.

Kahramanmaraş üç ayrı coğrafi bölgenin (Akdeniz Bölgesi ,Doğu Anadolu Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi) birbirine en çok yaklaştığı alanda yer alır. Coğrafi konumu ve diğer faktörlerinde etkisi ile üç farklı iklim tipi arasında "Bozulmuş Akdeniz İklimi"ne daha yakın bir iklim özelliği gösterir. Kahramanmaraş merkezde görülen iklimin aksine kuzeye doğru gidildikçe yükseltiye bağlı olarak tamamen karasal iklim özellikleri görülür.

maras-hangi-bolgede.jpg

Bölgeler haritasında K.Maraş'ı gösteren haritadır. Normal renksiz yerler Akdeniz Bölgesi'ni, kahverengi yerler Doğu Anadolu Bölgesi'ni, sarı ile boyanmış yerler Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni ve turuncu ile boyalı yerler İç Anadolu Bölgesi'ni gösterir.

Yani kısaca K.Maraş merkez ve merkez civarındaki ilçeler Akdeniz, Kuzeydeki ilçeler Doğu Anadolu sınırlarında yer almaktadır.
 
Son düzenleme:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
23B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
2B
Üst