Kağıdın icadı

Ömer
Yönetici
Kağıdı kim icat etti, Kağıt ne zaman bulundu?

Kağıt bugün ki hali ile bundan tam 2000 yıl kadar önce Çin’de yaşayan ve devlet memuru olan Tsai Lun tarafından icat edildi. Milattan sonra 105 yılında Lun’un hazırladığı karışım hayatımızın olmazsa olmaz bir parçası haline gelen kağıdı oluşturdu. Lun keneveri, dut ağacının kabuğu ve kumaş paçavralarını suyla karıştırıp ezerek lapa haline getirdi. Hazırladığı lapayı yoğun bir güçle presleyerek karışımın suyunu karışımdan ayırdı. Preslediği bu ince tabakayı ise kuruması için güneşin altında bekletti ve kağıt meydana geldi.

Kağıt bulunmadan önce insanlar millatan önce 3500 yıllarında bile bir şekilde yazı yazıyorlardı. Kağıdın icadı Çinlileri dünyanın en parlak ve en gelişmiş kültürüne sahip millet yaptı. İşin ilginç tarafı 650 sene kağıt yapma metoduna sahip olan tek millet Çinlilerdi. Kağıt yapma metodu Orta Asya’ya 751 yılında, Bağdat’a ise 793 yılında ulaştı. Avrupa’ya ise bu icat tam 1000 yılda gidemedi. Avrupalılar 1000 yıl kağıdın varlığından bihaber yaşadı. Avrupa’daki ilk kağıt 1151 yılında yapılabilid.

Matbaanın icadı ile kağıda olan talep gittikçe arttı. Yeterli hammadde temininde zorluklar yaşandı. Ayrıca bu yöntem ile kağıt imal etmek artık gittikçe zorlaşmış ve zaman kaybına yol açıyordu. Kesinlik ve mutlak bir çözüme ihtiyaç duyuluyordu.

Kesin tarih bilinmemekle beraber tahminin 18. Yüzyılın başlarında Rene-Antonie Ferchaut de Reamur isimli Fransız bilim adamı ormanda yaptığı bir yürüyüş esnasında bir arı kovanına rastlar. Kovanda yaban arısının olmadığını fark eden bilim adamı kovanı incelemeye başlar. Birden kovanın kağıttan yapılmış olduğunu fark etti. Bu onu çok şaşırttı paçavraları kullanmadan bu hayvanlar bu kovanı nasıl yapıyor diye merak etti. İnsanlar o kadar kimyasallarla, ateş ve karıştırmalarla kağıt yapmak için günlerce zaman harcıyor, arılar bunu nasıl yapabiliyor acaba diye düşünmeye başladı. Kısa bir incelemenin ardından olayın çok basit olduğunu fark etti. Yaban arılarının ince dal ve çürümüş kütükleri kemirir gibi ağızlarına alıp bunları salyaları ve mide sıvıları ile karıştırıp bunları kovanlarını yapmak için kullandıklarını keşfetti. Reamur daha sonra arıların sindirim sistemi üzerine yaptığı çalışmayı Fransız Kraliyet Akademisi’ne sundu.

Bu gelişmelerden yıllar sonra ilk kağıt makinası 1798 yılında yapıldı. Tabiki bu ilk makine olduğu için oldukça basit bir makinaydı ve zaman kaybının önüne geçmek için çok yetersiz bir makinaydı. Tek bir kağıdı üretilmek için bir hayli zaman harcıyordu. Silindirli kağıt makinası ise çok geçmeden 11 sene sonra John Dickinson tarafından geliştirildi.

Kağıdın bu gelişim süreci insan hayatını oldukça kolaylaştırmıştır. Günümüzde artık kağıt üretimi fabrikalarda çok ileri teknoloji ile tam otomatik bir şekilde ve ilk bulunduğu zamanki özü esas alınarak seri bir şekilde yapılabilmektedir.

Kağıtlar bir birleri arasında kalite sınıfına ayrılmıştır. Kağtıların bir biri arasındaki kalite farkını ise, kullanılan lifin türü, lapanın hazırlanışı, içine katılan diğer maddeler, kimyasallar ve mekanik metotlar belirler. Lifleri elde etmek için ağaçlardan istifade edilir ancak günümüzde kağıdın özelliğine göre sentetik liflerin de kullanıldığı görülmektedir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
85B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Üst