Kafayı Çalıştıran Çirkin Adamın Başarısı

Ilean07 RoCkRaLiChE
Moses Mendelssohn hiç yakışıklı bir adam değildi. Çok kısa boylu olmasının yanı sıra çok garip bir de kamburu vardı. Moses günün birinde Hamburg’da yaşayan bir işadamını ziyarete gitti. İşadamının Frumtje adında bir kızı vardır. Moses kıza umutsuz bir aşkla tutuldu. Fakat kız onun çirkin görünüşünden ürkmüştü. Değil onun sevgisine karşılık vermek, yüzüne bile bakmak istemiyordu. Ayrılma zamanı geldiğinde Moses bütün cesaretini toplayarak onunla son defa konuşma girişiminde bulundu. Fakat kızın başını kaldırıp da yüzüne bakmamaktaki direnci Moses’i çok üzdü. Güçlükle başarabildiği konuşması sırasında çirkin aşık bu güzel kıza bir soru sordu: “Evliliklerin kutsal olduğuna inanır mısınız?” “Elbette!” diyerek cevapladı kız ve gözlerini yine kaldırmayıp Moses’in yüzüne yine bakmadan ona bir soru sordu: “Peki siz inanır mısınız?” Moses bir an bile duraksamadı: “Evet, ben de inanırım’” dedi ve ekledi “Biliyor musunuz? Her çocuk doğduğunda Allah onu evleneceği kişiyi belirlermiş. Ben doğduğumda da belirleyip ve bana “Senin karın kambur olacak!” demiş. O zaman ben bir istekte bulunmuşum Allah’tan: “Allahım! Kambur kadın bir tradeji olur. Ne olursun onun kamburunu bana ver ve onu güzel bir hanım yap” demişim. Moses’in bu sözlerinden sonra Frumtje gözlerini yerden kaldırdı, onun gözlerinin içine baktı ve gülümsedi. Daha sonra da onun sevgili eşi oldu.
Bu anlattığımız bir “peri masalı” değil. Ünlü alman besteci Mendessohn’un büyükbabasıyla büyükannesinin evlenmelerinin hikayesidir. İnsan isteyince; sonsuz problem çözme yeteneğine sahip olarak yaratılan beyinin sınırsız gücü sayesinde az bir düşünce, pratik zekayla neleri halledemez ki?