Kabe Nedir

Ömer
Yönetici
Kabe nedir, Kabe ne demek

Müslümanların kıblesi, namaz kılarken yöneldikleri mabet. Kabe, İslamiyette kutsal kabul edilen üç şehirden biri olan Mekke'de yer almaktadır. Bugün Kabe, Mescid-i-Haram diye bilinen "Hürmetli Mescid" anlamındaki alanın avlusunun ortasında bulunmaktadır. Bu ifade Ku'ran'da 16 ayette yer almaktadır.

Kabe, insanlar için bir toplanma ve bir arada Allah'a ibadet etme yeridir. Allah, Kabe'nin iman edenlerin ibadet edecekleri, temiz ve güvenilir bir mekan olmasını emretmiştir. Kabe'nin özenle ve titizlikle korunması Müslümanların önemli bir sorumluluğudur. Hz. İbrahim'e, Kabe'nin iman edenler için temiz ve hazır tutulmasını emreden Rabbimiz, Ku'ran'da da Kabe'yi korumanın ancak iman edenlerin yerine getirebileceği bir sorumluluk olduğunu bildirmiştir. Kabe'yi İslam dünyasında önemli kılan bir diğer özelliği de, Müslümanların kıblesi olmasıdır. Tüm Müslümanlar, namazlarını kılarken Kabe'ye doğru yönelerek ibadetlerini yerine getirirler.
kabe.jpg

Kabe gösterişli bir yapıya sahiptir. Duvarları granit taşlarından ve üst kısmı ahşaptan yapılmıştır. Üzeri her sene yenilenen, hat yazısı ile Kelime-i Şahadet'in işlendiği, üst kısmında altın işlemeli şerit olan siyah bir örtü ile örtülüdür. Kabe'nin doğu tarafında, yerden yaklaşık 2 metre yüksekliğinde ve 1 metre çapında, yukarı kısmı camla kaplı, aşağı bölümü ise mermer taşla kaplı dörtgen şeklinde küçük bir alan vardır. Bu alanda, Hz. İbrahim'in Kabe'yi inşa ederken üzerine çıktığı taş muhafaza edilmektedir. İslami ve tarihi kaynaklarda, bu alan Kuran'da bildirilen "İbrahim'in makamı" olarak kabul edilmektedir.

Hacer-ül esved (siyah taş) adı verilen taşın bulunduğu yer, geleneksel olarak tavafa başlama noktası kabul edilir. Rivayetlere göre bu taş, Hz. İbrahim tarafından özel olarak bulunduğu yere yerleştirilmiştir. Kabe'nin doğu köşesinde bulunan bu taş, yerden 1,5 metre yüksekliktedir. Rengi sarıya çalan siyah olup, oval şeklindedir. Üzerinde kırmızı noktalar vardır. Yanları gümüşle kaplanmıştır. Hacılar tavaf sırasında bu taşa doğru dönerek, ellerini kaldırarak selam verirler.
Kabe, Hz. İbrahim ve İsmail'den sonra birçok değişikliklere maruz kalmıştır. Çeşitli dönemlerde kısmen ya da bütünüyle yeniden inşa edilmiş ve günümüzdeki haline ulaşmıştır. Şu anda Kabe, Mescid-i Haram ile birlikte toplam 361.000 metrekarelik bir alanı kapsamaktadır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst