K.Irak'ta seçime katılım oranı yüksek

pesimist sanal alem
Kuzey Irak'ta tarihî seçime katılım oranı yüksek

Tarihlerinde ilk kez başkanlarını birden fazla adayın arasından seçerek belirleyecek olan Irak'ın kuzeyindeki Kürt bölgesi vatandaşları, bugün gerçekleşen başkanlık seçimine büyük ilgi gösteriyor. Irak Yüksek Seçim Kurulu sorumlularından Dr. Osame El Ari, Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi'nde gerçekleşen başkanlık ve parlamento seçimlerinde oy kullanma oranının yüzde 70'lerde olduğunu söyledi. Erbil'de bulunan seçim merkezlerini dolaşan Dr. Osame El Ari, şu ana kadar kendilerin herhangi bir usulsüzlük ulaşmadığını belirtti.

Bugünkü seçim hakkında Cihan'a değerlendirmede bulunan Osame El Ari, aşırı sıcak havaya rağmen seçmenlerin oy kullanmaya devam ettiklerini söyledi. Şu ana kadar seçimlerde herhangi sahtekarlık veya usulsüzlük olayına rastlamadıklarını dile getiren El Ari, "Sadece küçük bir sorunla karşılaştık. O da vatandaşların listelerde kendi isimlerini bulamamalarından kaynaklandı. Ancak bu sorunu hallettik. Şimdi rahatlıkla listelerde isimlerini arayıp bulabiliyorlar. Önümüzde hala 4 saat var seçimin bitmesine. Buna rağmen seçimlere katılım yüzde 70 civarında." dedi.

2,5 milyonu aşkın Kuzey Iraklı seçmen, 11 sandalyeli bölge parlamentosu ile bölge başkanını ilk kez birden fazla aday arasından seçecek. Bölgede daha 2003'teki başkanlık seçimlerinde Mesud Barzani tek aday olarak katılmış ve başkan seçilmişti. Bugünkü seçimde ise başkanlık için Mesud Barzani ile birlikte dört aday daha yarışıyor.

Kuzey Irak'ta seçim sonuçlarının seçimden 3 - 4 gün sonra açıklanması bekleniyor.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
17B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst