K.Irak halkı seçimlerden umutlu

pesimist sanal alem
Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi'nde yarın gerçekleştirilecek seçimle ilk kez başkanlarını kendileri seçecek olan halk, sandıktan değişimin çıktığı demokratik bir seçim istiyor. Şiddet olaylarının yaşanmasını istemeyen bölge vatandaşları arasında hükümeti beğenenler olduğu gibi, eleştirenler de var.
Eleştirenler, daha çok işsizlik konusunda tepkilerini dile getirirken, hükümetin bu güne kadar çok iyi işler yaptığını söyleyenler de dikkat çekiyor.

Yarın gerçekleşecek seçimlerde bölge başkanı ve 111 sandalyeli bölge parlamentosu belirlenecek. Başkanlık için 5 aday, parlamento için ise 25 farklı liste yarışıyor. Başkanlık için en güçlü aday, halihazırdaki Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani. Ancak Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin desteğini de alan Barzani'yi zorlayabilecek isimler de bulunuyor. Bunlardan en öne çıkanı ise "Kuzey Irak'ın Obaması" olarak nitelenen Neçirvan Mustafa.

Seçimlerin bir diğer önemli yanı ise bölge hükümetinin başbakanının kim olacağı. Mesud Barzani ile Celal Talabani'nin KDP ve KYB'si arasındaki üç yıl önce yapılmış olan anlaşmaya göre, partiler arasında dönüşümlü başbakanlık ve parlamentoda sandalyelerin eşit dağılımı öngörülüyor. Bu, şimdiki Başbakan Neçirvan Barzani'nin başbakanlık koltuğunu halefine terk etmesi anlamına geliyor. KYB'de bu görevi devralabilecek kişinin de Irak Başbakan Yardımcısı Behram Salih olduğu belirtiliyor.

Kardeşlik ve şiddetten uzak bir seçim ve sandıktan demokrasinin çıkmasını beklediklerini ifade eden bölge vatandaşları arasında, kimileri mevcut hükümete tepki gösterirken kimileri de KDP ve KYP'nin birleşiminde oluşan listeyi desteklediklerini dile getiriyorlar.

Şahvan Ardil isimli vatandaş, mevcut hükümetten razı olmadığını ifade ederek, "Hükümetin çalışması sadece sokakları düzeltmek anlamına geliyor. Oysa biz işsizliğe bir çözüm bulmalarını istiyoruz. Gençler hep işsiz. Hükümet, halkın içine girerek sorunları yerinde görsün. Bu nedenle umarım bu seçimler herkes için hayırlı olur. Demokrasi galip olur." diye konuşuyor.

Bölgede seçimle birlikte değişim beklediklerini ifade eden Hürya Kerim ise, "Yapılacak seçimle bölgede değişim bekliyoruz. Ben bir değişim olacağına inanıyorum. Çünkü bu defa çok farklı ve muhalif listeler var. Bu nedenle değişim kaçınılmaz. İnşallah bizim için iyi olan kazanır." ifadelerini kullanıyor.

Seçimle birlikte daha iyi şeyler olacağını ifade eden Aza Latif adlı Erbilli vatandaş da "Bu seçimlerle çok güzel şeyler bekliyoruz. Demokrasi çerçevesinde iyi olan kazansın diyorum." diye konuşuyor.

Seçimlerin demokratik bir şekilde gittiğini ifade eden İmad Mikdat Necer isimli Kürt vatandaş ise "Bu seçimler bizim demokratik bir ortam olduğunu gösteriyor. Ben Kürdistan Listesini destekliyorum. Barzani'yi destekliyorum. Onlar bizim için çok şey yaptı. Bu seçimler iyi bir şekilde sonuçlanmasını ümit ediyorum" diye kaydediyor.

Kürt bölgesinde yarın yapılacak parlamento ve bölge başkanlığı seçimlerinde toplam 2 milyon 518 bin 229 kişi oy kullanacak. 111 sandalyeli Kürt Parlamentosu'nda Kürtler için 100, Türkmenler için 5, Asuri ve Keldaniler için 5 ve Ermeniler için de ayrılmış 1 sandalye bulunuyor.