İzmir Ramazan İmsakiyesi 2021 - İzmir Sahur ve İftar Vakitleri

İzmir iftar vakti hangi saate denk geliyor? İzmir için iftar ve sahur vakitleri Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verilerine göre İzmir imsakiyesi paylaşılmaktadır.

Mübarek zaman dilimleri tekrardan hayatımıza girdi. Geçtiğimiz yıldan beri gelmesini istediğimiz misafir sonunda kapımızı çaldı. Bu günleri bize tekrar gösteren Allah'a hamdolsun. Ramazan ayı mü'minleri bir birine yaklaştıran, nefis terbiyesine imkan tanıyan; rahmet, affedilme ve cehennemden halas olma ayıdır. Yüce Allahımızın biz müslümanların üzerine şart kıldığı oruç farizesinin sorumluluğunu yerine getirmek isteyen müslümanlar bu görevin kural ve kaidelerini etraflıca öğrenmelidir.

Oruç farizesi imsak saatinde okunan ezanla başlar. İmsak ezanından evvel oruç tutmak isteyen müslümanların yediği yemeğin adına sahur yemeği denmektedir. Sahur yemeği yenip, imsak vakti ezan okunduktan sonra niyet edilir ve akşam ezanına dek hiç bir şey yiyip içilmez. Akşam ezanı olduğunda ise iftar yemeği yenir. Bu vakte iftar vakti denir.

Sitemizin bu sayfasında İzmir kenti için Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hesaplanan iftar ve sahur saatlerine erişebileceksiniz.

Mevlam şimdiden sizlerin tuttuğu ve tutacağı oruçları yüce dergahında makbul etsin.

İzmir İmsakiyesi 2021​

izmir imsakiye


Nisan'ın 13. günü yani Salı gecesi ilk sahura kalkmış olacağız. Bu sene 30 gün sürecek Ramazan ayının 26. gününü 27. güne bağlayan geceyi (8 Mayıs'ı 9 Mayıs'a bağlayan gece) Kadir Gecesi olarak idrak edeceğiz.

Bildiğiniz gibi 13 Mayıs Perşembe günü ise Ramazan Bayramı'nın ilk günü.
İzmir için Bayram Namazı vakti : 06:34

Yukarı yer alan veriler Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sitesinden alınmıştır.

İftar Duası
iftar duası
 

Benzer Konular

Üst