İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Bölümü Hakkında Bilgiler

Ömer
Yönetici
İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Bölümü Hakkında Bilgiler - İtfaiye Teknikeri Nedir ?
İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği
: Yangın, sel, deprem gibi doğal afetler ile savaş gibi toplumsal olaylarda ortaya çıkabilecek, can ve mal kaybını en aza indirmek için, etki müdahale yapabilecek, ara elemanları yetiştirir.

İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Programının Amacı : İtfaiyecilik ve yangın güvenliği programının amacı itfaiye teşkilatlarında veya eğitmen olarak veya başka sektörde bina güvenlik görevlisi olarak çalışacak elemanlar yetiştirmektir.

İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : İtfaiyecilik ve yangın güvenliği programında matematik, kimya, davranış bilimleri temel strüktür ve yapı bilgisi, araç ve malzeme bilgisi, spor eğitim bilgisi, sivil savunma bilgisi, kurtarma bilgisi, iş hukuku ve yangın bilgisi gibi dersler okutulmakta ve uygulamalar yaptırılmaktadır.

İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği için Gereken Nitelikler : İtfaiyecilik ve yangın güvenliği programında okumak isteyenlerin 1,65 cm den daha uzun boylu, bedence güçlü ve sağlıklı, ağır sporlara ilgili ve hevesli, dikkatli sabırlı, cesaretli başkaları ile iyi ilişki kurabilen kimseler olmaları gerekir.

İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Bölümü Olan Üniversiteler ve İlgili Meslek Yüksekokullar


  • İSTANBUL TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
  • KOCAELİ İZMİT MESLEK YÜKSEKOKULU
  • AKDENİZ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU

İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : İtfaiyecilik ve yangın güvenliği programını bitirenlere "İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Teknikeri" ünvanı verilir. İtfaiyecilik ve yangın güvenliği teknikeri itfaiye teşkilatında başkan veya müdürlerle itfaiye erleri arasındaki iletişimi ve eşgüdümü sağlar; erleri eğitir, çeşitli kuruluşların güvenlik birimlerinde güvenliği sağlayıcı önlemleri alır.

İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Teknikerlerinin Çalışma Alanları : İtfaiyecilik ve yangın güvenliği teknikerleri belediyelere bağlı itfaiye teşkilatlarında, yangın söndürme ve güvenlik araçlarını üreten sanayi dallarında, fabrika, otel okul vb. kuruluşların güvenlik birimlerinde iş bulabilirler. Bu alanın yükseköğrenim düzeyinde eğitimi yeni başladığından mezunların iş bulma sorununun olmadığı söylenebilir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
2
Görüntülenme
16B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Üst