İstiklal Marşı Ne Zaman Yazıldı

deep Harbi Aktif Üye
İstiklal Marşının Yazılış Tarihi - İstiklal Marşı Ne Zaman Yazılmıştır

Egemenliğimizin ve özgürlüğümüzün sembolü olan İstiklal Marşı nasıl bir ortamda ve hangi duygularla yazıldı hiç düşündünüz mü?

Mehmet Akif Ersoy, 1. TBMM Burdur milletvekili olduğu yıllarda günlerini Taceddin Dergahı içerisindeki bir evde geçirdi. Bu evde dostlarıyla milli mücadele meselelerini tartıştı ve bu uğurda çalışmalar yapıp kafa yordu. Mehmet Akif, bir milli marş yazılması için açılan yarışmaya para ödüllü olduğu için başlangıçta katılmadı ve katılmak istemedi. Yarışmaya katılan şiirlerin hiç birisi uygun görülmeyince; dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey, Mehmet Akif'in arkadaşı dönemin Balıkesir Milletvekili Hasan Basri Çantay Bey'den marş yazma konusunda Akif'i ikna etmesini rica etti. Mehmet Akif, Hasan Basri Bey'in ısrarı üzerine İstiklâl Marşı'nı bu evde yazmaya başladı. Gece gelen ilhamı kaçırmamak için bazı dörtlükleri mum ışığında dergahın duvarlarına kazıdığı da anlatılır. Şair, meşhur Bülbül şiirini de bu evde yazmıştır.

Bu güzide şiir 1 Mart 1921 tarihinde TBMM'de okunduğunda gözyaşları ve alkışlarla teveccüh gördü. Bu teveccüh üzerine Akif çok mahcup olmuştur.

İstiklal Marşımız 12 Mart 1921'deki oturumda ise resmen milli marşımız olarak kabul edilmiştir.

Mehmet Akif Ersoy, yazdığı bu muhteşem şiir karşısında hep mahcup olmuş ve şiirin kendisine yazdırıldığı mesajını vermiştir. Mehmet Akif İstiklal Marşımız üzerine şu sözleri söylemiştir. “Onu milletime ve kahraman ordumuza hediye ettim. Zaten o milletin eseridir, milletin malıdır. Ben yalnız gördüğümü yazdım.
Allah, bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın.” diye dua eden merhum Mehmet Akif Ersoy için bizde Allah'tan rahmet diliyoruz. Ruhu mukaddes şehitlerimizle birlikte şâd olsun.