İstediğiniz numarayı dinleyebilirsiniz

sevdaL Sustuklarım Büyür İçimde
İstediğiniz numarayı dinleyebilirsiniz


Casus yazılımlar en çok patronlar ve kadınlar tarafından ilgi görüyor.Cep telefonları için üretilen casus yazılımlarla, istenilen numara artık rahatlıkla dinlenebiliyor. Casus yazılımlara en çok aldatıldığını düşünen kadınlar rağbet ederken, şirket patronları da hediye ettikleri telefonlarla müdürlerini dinliyor.

Piyasada satılan çeşitli yazılımlarla cep telefonlarının dinlenebildiği belirtilirken, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları Büro Amiri Dinçer Ay, eşlerini takip etmek isteyen kadınların yazılımları alabilmek için bileziklerini bile sattığını söyledi.

Programı yükle, dinle Bursa'da düzenlenen 'Akademide Teknolojinin Kötüye Kullanımı, Bilişim Suçları, Güncel Ve Geçmişteki Örnekler' sempozyumunda, sıkça tartışılan telefon dinleme konusu işlendi. Sempozyuma konuşmacı olarak katılan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları Büro Amiri Dinçer Ay, Windows işletim sisteminin olduğu telefonlardaki konuşmaların, özel şahıslar tarafından çeşitli programlar vasıtasıyla dinlenebildiğini de belirterek şunları söyledi:

Bileziklerini satıyorlar "Örneğin eşiniz size telefon hediye ettiğinde içinde o tür yazılımlar varsa tüm konuşmalarınızı ve mesajlarınızı görebilir. Veya patronunuza bir telefon hediye ettiğinizde, içine o yazılımı yüklediyseniz her türlü konuşmasını ve mesajlarını takip edebilirsiniz. Patronlar da, 'Ayın çalışanı seçildin. Al sana hediye cep telefonu' deyip yazılımın yüklü olduğu telefonla altındaki müdürlerini takibe alabiliyor. Yazılımları kullananların yüzde 80'i de eşlerini takip etmek isteyen bayanlar. Hatta bu tür yazılımları almak için bileziklerini satan bayanlar bile oluyor" diye konuştu.

KAPALI OLSA BiLE
Resmi dinlemelerde telefon kapalı olduğunda dinlemenin yapılamadığına dikkat çeken Ay, özel şahıslar tarafından yapılan dinlemelerde ise telefon kapalı olduğunda da dinleme yapıldığını kaydetti. Kolluk kuvvetlerinin yaptığı dinlemelerin süreli olduğunu da kaydeden Ay, dışarıdan alınan yazılımlarla ilelebet dinleme yapılabildiğini vurguladı. Bilgisayardaki konuşmaların okunabilmesi için de internette yazılımların satıldığını belirten Dinçer Ay, satıcıların, 'Çocuklarını zararlı sitelerden uzak tutmak isteyen ailelere satıyoruz' dediğini fakat bazılarının karşı firmanın projelerini çalmak için kullandığını da sözlerine ekledi.


2 bin 500 dolara her yerde satılıyor
Casus yazılımlar 2 bin 500 dolara satılıyor. Bir telefonda casus yazılım olup olmadığını ancak uzmanlar anlayabiliyor. Yazılımın yüklendiği telefona hangi hat takılırsa takılsın görüşmeler dinlenebiliyor. Hatta dinleyen kişiye, 'Şu anda hedef konuşuyor' diye mesaj bile gidiyor. Dinlenen kişi telefonunu bile kapatsa konuşmalar dinlenebiliyor. Dinlenen kişinin çektiği tüm mesajlar, dinleyen kişiye de gidiyor. Tek çözüm bataryayı çıkarmak. Telefonunda bu tür yazılımın olduğundan şüphelenenler telefonlarına format atmalı.

BU iŞLER ANCAK FiLMLERDE OLUR
Dinlemenin hakim kararı alınarak yapıldığını vurgulayan Başkomiser Dinçer Ay, hakim kararı alınmadan dinleme sistemlerinin de açılmadığını anlattı. İzin alındığında bile üstlerine bildirerek yeni bir izin almaları gerektiğini açıklayan Dinçer Ay şunları kaydetti: "Kolluk kuvvetlerin mazeretsiz dinleme yapması, meslekten ihraç demektir. Dinlemeye de ancak belli suçlarda izin verilir. Kamuda dinlense bile hukuka aykırıdır. Bunu soruşturma dosyasında kullanamazsınız. Vatandaşlar bazen, 'Telefonum çalındı. Hemen dinleyerek bulabilir misiniz?, 'Kızım kayboldu, telefonunu dinleyerek bulabilir misiniz?' diyor. Ancak bu işler böyle yürümüyor. Bu ancak filmlerde olur" dedi.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
959
Üst