İşte yüzyılın korkunç silahı

Ömer
Yönetici
Sovyetler Birliği döneminde Kızıl Ordu-gizli servis haberleşmesinde kullanılan Rus kripto cihazlarını geliştiren mühendis Anatoliy Klepov, 21’nci yüzyılın en güçlü silahının sanıldığı gibi atom bombası olmadığını, onun yerini çoktan herkesin yanında taşıdığı cep telefonunun aldığını söyledi. Klepov’a göre dinleme cihazı olarak kullanılabilen cep telefonlarıyla, kişinin beynine komut yollamak bile mümkün.

RUS kripto cihazlarını geliştiren Anatoliy Klepov, Hürriyet’e cep telefonlarının nasıl kötü amaçlar için kullanılabileceğini anlattı. Klepov’a göre cep telefonu, atom bombasından bile daha tehlikeli bir silaha dönüştürülebilir.
Şimdi özel "Ancort" Şirketi’nin başkanı olan Klepov, çok özel müşterilere dünyada kimse tarafından dinlenemeyen cep telefonu cihazları satıyor.

Bir adet süper cep telefonunun fiyatı 5 bin Euro’dan başlıyor. Klepov, cep telefonunun günümüzde nasıl bir silaha dönüştüğünü açıklayabilmek için 20’nci yüzyılın başına dönerek şunları anlattı:

PIRLANTAYA BÖCEK

"Dünyada ilk dinleme cihazları 1922 yılında Almanya’da geliştirilmeye başlandı. 1937 yılından sonra Nazi döneminde bu ülkede ANNANERBE adını taşıyan özel birim kurularak tüm üst düzey Alman yöneticilerinin görüşmeleri dinlemeye alındı. 1920’lerde Stalin, Almanların teknoloji harikasının cazibesine kapıldı. Almanya ile gizli bir anlaşma yaparak kilolarca pırlantayı valizlerle Berlin’e taşıttı. Pırlanta karşılığında, Kremlin Sarayı’nı bu dinleme cihazlarıyla donattı. Böylece Kremlin’deki her fısıltıyı bile duyar oldu. Lenin bile bunu fark ederek parti toplantılardan birinde ’Yoldaş Stalin’in emrinde sadece 6 kişi çalışmasına rağmen o benden ülkede daha fazla iktidara sahip’ dedi.

Ardından İkinci Dünya Savaşı patlak veriyor. Hitler’in yenilgisinden sonra Sovyet Yönetimi özel birim ANNANERBE depolarından 25 vagon dolusu özel cihaz ve arşiv belgesini Moskova’ya taşıdı. ABD’nin ise Washington’da 50 vagon taşıdığı söyleniyor. Bundan hemen sonra Amerika’da ULTRA-M tele-kulak birimi çalışmaya başladı. Böylece 1947 yılından itibaren dünya birbirini dinlemeye başladı".

Ancort-A7 Enigma’dan 100 kat güçlü

KLEPOV, 5 bin Euro’luk Ancort-A7 cep telefonunun özelliklerini şöyle anlatıyor: "Normal GSM telefon cihazının içine ek olarak kripto işlemcisi devre yerleştiriliyor. SSCB döneminde MC-85C adlı dış görünümü hesap makinasını andıran kripto cihazı geliştirilmişti. Bu cihaza yazılı girilen metin şifreli mesaja dönüştürülerek karşıya iletiliyordu. Bizim şifre sistemi, Almanların ünlü Enigma cihazından 100 misli daha derin şifreleme yapıyor. ABD’deki süper bilgisayarların bile birkaç satırlık metni çözebilmek için yıllarca çalışması gerekiyor. Siz bizim telefonla karşı tarafla görüşürken kelimeler Rus Enigma’dan geçerek karşıya şifreli ulaşıyor. GSM operatörü, sizin telefonla görüşme yaptığınızı bile kayda alamıyor. Bu özel telefon, ABD’nin dinleme sistemi "Echelon" tarafından bile delinemiyor."

En tehlikeli olasılık ’psikotron’

1960’larda ABD’de ve ardından da Sovyetler’de insan psikolojisinin belirli frekanstaki sinyallerle etkileme yöntemleri geliştirilmeye başlandı. Bugün polifonik ses iletim sistemiyle donatılmış herhangi bir cep telefonu rahatlıkla psikotron silaha dönüşebilir. Sıradan bir görüşmenin üzerine alçak frekanslı, genelde 10 ila 20 Hertz arasında değişen, parazit türü sesi andıran ek bilgi eklenerek sizi istenilen davranışlarda bulunmaya zorlayabilirler. Borsa çalışanı hisse satmak yerine büyük kayıpla satın almayı tercih edebilir.

50 bin dolara 10 bin cebi kontrol etmek

KLEPOV’a göre SSCB, Afganistan savaşını güvenli haberleşme sistemi eksikliğinden kaybetti. Kızıl Ordu, birlikler arasında görüşmeleri açık telsiz bantlarından yapınca pusuya düşmeye başladı. Aynı sıkıntıyı bugün ABD ve NATO güçlerinin de Afganistan’da yaşadığını iddia eden Klepov, "Taliban ile El Kaide militanları molla takımı olabilir, ancak 50 bin dolara alınabilen özel cihazla müttefiklerin aralarında yaptıkları tüm görüşmeleri deşifre edebilir. Afganistan ve Irak’taki durum Kuzey Irak’ta PKK ile mücadele eden Türk ordusu için de geçerli olabilir. 50 bin dolar fiyatı olan bir cihazla tamı tamına 10 bin GSM hattı kontrol altında tutulabilir" dedi.

İŞTE "CEP"TE SAKLI 8 GİZLİ SİLAH

Dinleme faaliyetlerinin sadece devlet kontrolündeki gizli servisler tarafından değil; kişi, suç grupları ve teröristlerin de silahı haline geldiğini belirten Anatoliy Klepov, cep telefonun nasıl silaha dönüştüğünü şöyle sıraladı:

Dinlemek kolay GSM telefonu görüşmeleri basit bir şifrelemeyle dalga biçiminde iletiliyor. Kötü emeli olan kişi veya kişiler istedikleri şahsın görüşmesini cep telefonundan alıcı istasyona giden dalgayı yolda yakalayarak dinleyebilir.

Sözler değiştirilebilir Belirli teknik donanımla sizin konuşmanızı yolda ele geçiren kişiler, bilgisayar simülasyonuyla sizin sesinizle karşı tarafa farklı bilgi ulaştırabilir. Rus bir savcının telefonda ’Davanın sonuçlanması için bana dosyaları getirin’ sözleri, ’davanın sonuçlanması için bana Mercedes getirin’ şekline dönüştürülünce savcı rüşvetle suçlandı.

Cepteki mikrofon Cep telefonuyla konuşmasanız bile cihazın mikrofonu devamlı verici olarak çalıştırılabilir. Yanınızda mikrofonla gezmediğinizden emin olmak için çok basit bir GSM telefonu kullanmanız ve pilini yuvasından çıkarmış olmanız lazım. Palm türü modern cep telefonunun ana besleme ünitesini yerinden sökseniz bile cihazın içindeki bellek muhafaza piliyle uzaktan kumanda mikrofonunu faaliyete geçirmek yine de mümkün.

Şifreler çalınabilir SMS haberleşmeniz yolda yakalanabilir. Kredi kartı şifresi veya başka gizli bilgileri kesinlikle SMS yoluyla iletmeyin. Yolda çalınma ihtimali çok kuvvetli.

Sahte SMS gönderme Rus milyarder Roman Abramoviç ile boşandığı eşi arasında böyle bir olay yaşanmış. Abramoviç’in sevgilisi adından aşk mesajları eski eşinin telefonuna düşmüş. Yanıltıcı SMS göndererek sizi belirli bir yerde bekleyen suç unsurları bu noktaya gelmenizi sağlayabilir.

Virüsler Windows işletim sisteminin küçültülmüş biçimi kullanan palm tipi cep telefonları bu tür saldırılara tamamen açık. İşletim sisteminin kendisi yüzlerce güvenlik boşluğu içeriyor.

Mikrofon piller Kullanılan pilin kendisi kablosuz mikrofon olarak çalışabiliyor. Üstelik işin ilginç tarafı bu tür pillerin bazen üretici firma çıkışlı da piyasaya sürülüyor olması.

Yer belirleme GSM operatörü istediği taktirde sizin nerede bulunduğunuzu rahatlıkla tespit edebilir. Konum belirleme bölgedeki verici istasyonların sayısına göre 30 cm’den birkaç m.’ye kadar değişebilir.

kaynak :bilimtekno
 

Benzer Konular

Yanıtlar
1
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
952
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
1B
Üst