İşte yüklü su faturası ödememenin sırrı

pesimist sanal alem
Küresel ısınmanın boyutlarının git gide arttığı şu günlerde su tasarrufu yaparak hem kesenize kazanç sağlarsınız, hem de susuz bir yaz geçirmezsiniz.
Reader's and Digest dergisinde yer alan haberde, su israfını önlemenin yolları belirtiliyor:

1. Musluklarınızda sızıntı olup olmadığını düzenli olarak kontrol edin. Damlayan tek bir musluk, yılda binlerce varil suyun boşa harcanmasına yol açıyor.

2. Banyo yapmak yerine duş almak su ve enerjinin tüketimini azaltmanın en basit yoludur. 3 dakika duş alarak, banyo yaptığınızda harcadığınız suyun dörtte birini tüketirsiniz. Daha az akan ekonomik duş başlıkları daha fazla tasarruf sağlar. Eski duş başlıkları dakikada yaklaşık 20 litre su püskürtürken, yeni modeller bu tüketimi dakikada 10 litreye düşürüyor. Yeni modelleri kullanan iki kişilik bir ev yılda yaklaşık 38 ton su tasarrufu yapabilir.

3. Açma- kapama kolu olan duş başlığı sıcaklık ayarını değiştirmeden suyu geçici olarak kapamanızı sağlar. Sabunlanırken ya da saçınızı yıkarken suyun akmasına gerek kalmaz.

4. Artık her evde olması gereken tasarruflu tuvaletler, her sifonu çekişte 6 litre su tüketiyor. Eski tuvaletlerde bu miktar 13,5 litreydi. Eski tuvaletenizi değiştirmek yerine, su tankının içine suyla doldurulmuş plastik soda şişesini bırakarak suyun akışını sorunsuzca kesebilirsiniz.

5. Benzer iklimlerden bitkiler ve yerel bitkilerle bahçe düzeni oluştururken, su tüketimini azaltmak amacıyla daha çok su isteyen bitkileri bir araya toplayın ve sağanak hortumu, minik süzgeç ya da zamanlayıcı kullanın.

6. Traş olurken ya da dişlerinizi fırçalarken musluğunu açık bırakmayın.

7. Bulaşıklarınızı elde yıkadığınızda, akan musluğun altında değil, temiz suyun içinde durulayın.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

M
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Misafir
M
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
10B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
2B
Üst