İşte geleceğin akıllı evleri!

Ömer
Yönetici
Altı yıl içerisinde evler baştan sona teknolojiyle donatılacak. Kapılar parmak iziyle açılacak. İşte geleceğin evleri;

Yazılım devi Microsoft şimdi de geleceğin evini tasarladı. 60 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengini olan Microsoft’un patronu Bill Gates, birkaç yıl içinde evlerimizde yaşanacak değişimi anlattı. Söylediklerine inanmayanları da “İnanmıyorsanız gelin bakın” diyerek Disneyland’de görücüye çıkan “Geleceğin Evi” ne davet etti.

İşte 6 yıl sonra eviniz:

- Geleceğin evinde kapı anahtar yerine, parmak izi, göz retinasını tarayıcısı ya da cep telefonunuz ile açılacak.

- Duvardaki ekrandan size bırakılan mesajları okuyabilir, LCD ekrandan evinizdeki herşeyi kontrol edebileceksiniz.

- “Grace” adlı merkezi bilgisayar hem sekreteriniz olacak, hem de sizin hayatınızı kolaylaştıracak. Hava durumunu ve nasıl giyinmeniz gerektiğini söyleyecek.
- Duvar kağıtları bir tuşta değişecek. Kumandaya basıldığında duvar bir boğaz manzarasına, ya da dev bir akvaryuma dönüşecek.

- Seçtiğiniz tüm TV programları önceden kaydedildiği için istediğiniz programı istediğiniz zaman seyredeceksiniz.

- Bilgisayar bütün yemek tariflerini uygulamalı olarak size göstereceğinden yemek yapmak çocuk oyuncağı olacak.
- Evdeki robot, siz işteyken temizlik yapacak, çamaşırlarınızı yıkayacak hatta evde hasta varsa onun ilaçlarını bile verecek.
- Uyurken duvarları karartıp, tavana yıldız ekleyerek gece atmosferi yaratabileceksiniz.

ÖNCEKİ TAHMİN DOĞRU ÇIKTI

Disneyland, bundan 50 yıl önce de geleceğin evi projesi hazırlamış ve bütün tahminleri gerçek olmuştu. 1957 yılında yapılan ve California eyaletindeki Disneyland’de sergilenen geleceğin evinde, telsiz telefon, elektrikli diş fırçası, plastik sandalye, mikrodalga fırın gibi yeniliklere yer verilmiş ve bunların 1985 yılına kadar gerçekleşeceği öngörülmüştü. Geleceğin evindeki tüm yenilikler tıpkı hesaplandığı gibi 80’li yıllarda gerçek olmuştu.
 
Son düzenleme:
kurtbey Yeni Üye
bilişimin sınırları aşıldıkça denilenlerin gerçekleşmesi olur yapılan yeni yapılarda bunlara yönelik alt yapı yapılması duyurulur
 
Üst