İstanbula yakın göller

deep Harbi Aktif Üye
İstanbul'a yakın sekiz kadar göl bulunmaktadır. Marmara Bölgesi göl bakımından oldukça zengin bir bölgemizdir. İstanbul'da yaşayanların hafta sonu kaçamak yapıp, kenarında piknik yapabileceği göller var. Bu konumuzda sizlere bu göllerin resimleri, gölde yaşayan hayvan türlerini ve göl hakkındaki diğer bilgilere yer vereceğiz.

İşte İstanbul civarındaki göller

Büyükçekmece Gölü

Büyükçekmece ilçesinde bulunan bu göl, İstanbul'un en büyük gölüdür. Balık çeşitliliği olarak da oldukça zengindir. Gölde bulunan başlıca balıklar; yayın, sazan, turna, israil sazanı, kızılkanat ve denize yakın kesimlerde kefal olarak bilinmektedir. 28,5 kilometrekarelik yüzölçümüne sahiptir.

buyukcekmece-golu.jpg


Küçükçekmece Gölü

Büyükçekmece gibi bulunduğu ilçenin adı ile aynı ada sahip Küçükçekmece Gölü, 1980'li yıllara kadar balık bakımından oldukça zengindi. Gölde bol miktarda sazan, turna, kızılkanat ve kefal bulunmaktaydı. Ta ki 1990'lü yılların başında göl çevresinde başlayan kentleşme ve sanayi atıklarının çevreye verdiği zarar neticesinde göldeki balık oranı oldukça azaldı.

kucukcekmece-golu.jpg


Terkos Gölü (Dursu Gölü)

İstanbul’un kuzey-batısında, kente yaklaşık 40–50 km. uzaklıkta olup, 40’ 19’’ kuzey ve 28’ 32’’ doğu koordinatları arasında bulunan, lagün kökenli, az tuzlu bir göldür. İstanbul'un önemli su kaynaklarından birisidir ve balık çeşitliliği bakımından da oldukça zengindir. Göldeki başlıca balık çeşitleri ise turna, yayın, sazan, çapak, israil sazanı, kızılkanat ve kadifedir. Ancak son zamanlarda yaşanan aşırı kuraklık yüzünden denizden göle tuzlu su basılmakta ve bu su yüzünden gölde yaşayan balık sayısı her geçen gün azalmaktadır. Balıklarda çeşitli hastalıklar görülmektedir.

terkos-golu.jpg


Sazlıdere Barajı (Sazlı Bosna)

Küçükçekmece Gölü'nü besleyen Sazlıdere'nin üzerine 1980'lerin ortalarında yapımına başlanan ve 1990'ların başında biten bir ucu Şamlar Köyü'nde, bir ucu Hadımköy, diğer ucu Sazlıbosna'da olan ve bütün kıyılarının araçla gezmeye müsait olan orta büyüklükte bir barajımızdır. Balık çeşitliliği İstanbul'daki diğer göllerin çok üstündedir. Başlıca balık çeşitleri aynalı sazan, adi sazan, israil sazanı, yayın turna, tatlısu levreği, kefal ve kızılkanattır.

sazlidere-baraji.jpg


Alibey Gölü

Alibeyköy ile Kemerburgaz arasıda kalan nadide baraj göllerimizden biridir. İsmini de Alibeyköy'den dolayı almıştır.

alibey-golu.jpg


Göktürk Göleti

Eyüp ilçesi sınırlarında bulunan bu göl ,Göktürk Köyü'ndedir ve balık avcılığı yasak olan bir mesire alanıdır. Çevrenin önemli cazibe merkezlerinden biridir. Muhtemel olan şey ise Göktürk bölgesinde yerleşimin artması bu tür yerlerin varlığını daha önemli kılmaktadır. İski’nin denetimindeki bu baraj gölüne gelenlere görsel bir zenginlik sunuyor.

gokturk-goleti.jpg


Tayakadın Gölleri

Tayakadın ile Kemerburgaz arasında kalan sık ormanlıklar içerinde kalan taş ve kömür madenlerinin çukurlarının suyla dolmasıyla oluşan sayısız gölcüklerdir. Bu gölcükler oldukça derin ve suları çok temizdir. Gölcüklerde genelde turna, yayın, sazan, israil sazanı ve kadife bulunmaktadır.

tayakadin-golu.jpg


İnceğiz Göleti

Çatalca sınırlarında bulunan; İnceğiz Köyü’nün kuzeyinde, İnceğiz Mağaraları’na da 2 km uzaklıkta bulunan İnceğiz Göleti, orman ve çeşitli ağaçlıkların arasında kalmış harika gölettir. İş stresinden kurtulup tatil günü kendinizle baş başa bir gün geçirmek istiyorsanız burayı ziyaret etmelisiniz. Ayrıca güzel bir mesire yeri de olan bu göletin etrafında mangal keyfi de yapabilirsiniz. Yazın sıcağında bile oldukça serin olması da cabası.

incegiz-goleti.jpg


Kulakçayırı Gölü

Arnavutköy ilçesi sınırlarında bulunan bu gölün etrafında piknik yapabilirsiniz. Ayrıca göl balık tutmaya da elverişli.

kulakcayiri-golu.jpg


İstanbul'daki göller sadece bunlarla sınırlı değildir. İstanbul'un kuzeyinde insanların az olduğu irili ufaklı bir çok nadide göl ve gölet vardır.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
13B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
12B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
LAL
Üst