İstanbul Ramazan İmsakiyesi 2021 - İstanbul Sahur ve İftar Vakitleri

İstanbul iftar vakti hangi saate denk geliyor? İstanbul için iftar ve sahur vakitleri Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verilerine göre İstanbul imsakiyesi paylaşılmaktadır.

O kutlu feyz dolu, yıla bedel günleri için saklayan rahmet aynı iklimine girmek üzereyiz. Bir yıldır yolunu gözlediğimiz Ramazan'a bizi kavuşturan Allah'a hamd-ü senalar olsun. Ramazan'ın bu bereketli günleri mü'minleri bir birine yaklaştırırken, nefis terbiyesine olanak sağlar. Başı esirgeme, ortası mağfiret ve sonu cehennemden kurtuluş olan bu ay hepimize kutlu olsun. Yüce Rabbimizin bizlerin üzerine farz olarak kıldığı oruç vazifesinin sorumluluğunu edâ etmek isteyen müslümanlar bu ibadetin nasıl yapıldığını detaylı şekilde idrak etmelidir.

Oruç zamanı imsak vaktinde okunan ezan ile başlar. İmsak ezanından önce oruç tutmak isteyen insanların yediği yemeğin adına sahur yemeği denir. Sahur yapıldıktan sonra, imsak vakti ezanla birlikte niyet edilir ve akşam ezanına dek hiç bir şey yeyip içilmez. Akşam ezanı olduğunda ise iftar yemeği yenir. Orucun açıldığı zamana iftar saati denir.

Burada İstanbul kenti için Diyanet İşleri Başkanlığı'nın tespit edilmiş iftar ve sahur saatlerine erişebilirsiniz.

Rabbim şimdiden hepimizin tuttuğu ve tutacağı oruçları yüce katında kabul etsin.

İstanbul İmsakiyesi 2021​

istanbul imsakiye


Nisan'ın 13. günü yani Salı gecesi ilk sahura kalkmış olacağız. Bu sene 30 gün sürecek Ramazan ayının 26. gününü 27. güne bağlayan geceyi (8 Mayıs'ı 9 Mayıs'a bağlayan gece) Kadir Gecesi olarak idrak edeceğiz.

Bildiğiniz gibi 13 Mayıs Perşembe günü ise Ramazan Bayramı'nın ilk günü.
İstanbul için Bayram Namazı vakti : 06:22

Yukarı yer alan veriler Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sitesinden alınmıştır.

İftar Duası
iftar duası
 

Benzer Konular

Üst