İstanbul İtfaiyeci ve Zabıta kadroluya Geçiş 2011-2012

soru Üye
İstanbul Belediyesi Kadrolu Personel alımları 2012
İstanbul Belediyesi İtfaiyeci ve Zabıta kadroya geçiş

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, aralarında Çatalca, Beykoz, Sancaktepe gibi ilçelerde hizmet verecek 15 itfaiye binasının toplu açılışı için Kıraç İtfaiye Hizmet binasındaydı. Topbaş, toplu açılış töreni sırasında itfaiyeci ve zabıtaları kapsayacak 2 bin yeni kadro için İçişleri Bakanlığına başvuru yaptıklarını söyledi.
Kadir Topbaş, İstanbul genelinde kurtarma ile ilgili eğitim verdiklerini de dile getirerek, "Biz İstanbul' da 3 milyon 350 bin kişiye kurtarmayla ilgili eğitim vermişiz.Bu büyüklüğe göre de telsiz sistemimizi geliştirdik. Deprem dahi olsa tesizlerimiz çökmeden çalışacağız" dedi.

Topbaş itfaiyecilerin beklediği kadroyla ilgili ise, "Hem itfaiye hem de zabıtalarımızı kadroya geçirmek için İçişleri Bakanlığımızdan kadro talebimizi yaptık. Umuyorum ki bu kadro da çıkacaktır" dedi.

Bazı itfaiye çalışanlarının seçim zamanı kullanıldığını söyleyen Topbaş, "Siyasette kullanıldılar şimdi sormak lazım. O siyasilerden medet umabilirler mi bir daha yanlarına gidebilirler mi? Bir söz vardır. Yüreği yanmayanın gözü yaşarmaz diye. Onların yüreği yanmaz. Biz samimiyiz. Bir emanet taşıdığımızın farkındayız böyle bir hizmet anlayışıyla hizmet vermeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Topbaş, daha sonra itfiaye ekiplerinin yangına müdahale gösterisini izledi. İtfaiyeciler 9 metre yükseklikteki bina maketine 19 saniyede tırmanmayı başardı. Topbaş, daha sonra yangından dönen bir itfaiye aracının egzosundaki zehirli gazları boşaltma işlemini inceledi. Topbaş trafik kazalarında araca müdahale eden itfaiye aracının kesici ve ayırıcı aparatlarının çalışma anına da tanıklık etti. Topbaş, itfaiyecilerle fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi.