İsraf Nedir

mihman Yeni Üye
İsraf Ne Demektir?

İsrafın sözlükteki anlamı; haddi aşmak, savurganlık yapmak, boşuna sarfetmek, gereksiz yere harcamak, lüzumundan fazla harcamak ve aşırı gitmek demektir. Dinen manası ise, Allah'ın bizlere bahşettiği nimetleri gereksiz ve lüzumundan fazla olarak tüketmek demektir.

İslam dini müminlerin hayatına bir çok kural ve kaide getirdiği gibi, bu hususta da kesin ve net bir hüküm vermiştir. Allah kullarından kendilerine sunduğu nimetleri dengeli ve tutumlu bir şekilde kullanmasını istemiş, aşırıya gidilmeyi yasaklamıştır. Hepimizin de bildiği yemek dualarında da okuduğumuz A'raf Suresi'nin 31. ayetinde müminlere ve bütün insanlığa: "Ey Âdemoğulları! Her namaz yerinde (ve vaktinde) ziynetinizi alın(namazlarınızda temiz elbiselerinizi giyinin), yiyin, için, fakat isrâf etmeyin! Çünkü Alla,h isrâf edenleri sevmez." buyurarak bu husustaki ölçüyü de bizlere bildirmiştir.

Yeme ve içme de israf insanı sağlığından ettiği gibi, parayı ve sahip olunan bir nimeti har vurup harman savurmak maddi olarak insanı zarara sokar. İsraf etmemeyi kendine amaç edinen müminler tutumlu olmayı, iktisat yapmayı ve sağlıklı olurlar. Ancak bunun da bir hududu ve dengesi vardır. İsraf edenlere müsrif denmektedir. Müsrif olmayayım derken aşırıya gidenler ise cimri olabilirler. Bunun da bir dengesini tutturmak gerekmektedir. Nisa Suresi'nin 37.ayetinde Allah: "O cimrilik eden, üstelik etrafındaki insanlara cimriliği tavsiye eden ve Allah’ın lütfundan kendilerine verdiği nimetleri gizleyen nankörler yok mu, işte Biz onları zelil ve perişan edecek bir azap hazırladık." buyurmuştur. Kuran'da israftan çok cimrilik şiddetle defaatle yasaklamıştır.

Furkan Suresi'nin 67. ayetinde: "Hem onlar ki, harcadıkları zaman ne isrâf ederler, ne de cimrilik ederler;(harcamaları) bu (ikisi)nin arasında orta bir yol da olur" buyurulmuştur. Bu yüzden bizde musriflik ile cimrilik arasına kesin bir çizgi çizerek; harcamalarımızı, yediğimizi, içtiğimizi, sahip olduğumuz imkanları lüzumu kadar kullanmalıyız ve ihtiyacımızdan fazlasını cömertçe ihtiyaç sahipleriyle paylaşmalıyız.

İsraf eden bir toplumun gelişmesi ve kalkınması mümkün değildir. Ülkemizde en çok israf edilen nimet ekmektir. Ekmeğin israfı basite indirgenirse, yarın suyu, öbür gün elektriği, başka bir gün doğal kaynaklarımızı israf ederiz ve toplum olarak bundan zarar görebiliriz. Geçmiş zamanlarda dünya halkı bir çok defa kıtlıkla boğuşmuş ve Allah'ın onlara bahşettiği nimetin kesilmesini en derinden hissetmişlerdir. Bir nimeti israf eden bir birey, önce kendi ailesini düşünmeli, sonra komşunu, sonra da tüm toplumu düşünmelidir.

Yazıyı okuduğunuz için teşekkür eder, tutumlu ve iktisatlı günler dileriz. İsraf ve cimrilik arasındaki ifrat ve tefriti dengede tutabilmeniz temennisiyle.

Yazan: Mihman
 

Benzer Konular

Yanıtlar
1
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
12B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
2B
Üst