İşletme Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgiler

Ömer
Yönetici
İşletme Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgiler - İşletme Mühendisliği Nedir ?
İşletmelerin teknik kadroları ile sosyal bilimler eğitimi görmüş işletmeci kadroları ile sosyal bilimler eğitimi görmüş işletmeci kadrolar arasındaki bağı kurabilecek yönetim elemanları yetiştirme amacına yönelik eğitim ve araştırma yapılır. Kamu İktisadi teşekkürlere bağlı büyük işletmelerde özel sektörün büyük fabrikalarında üretim faaliyetleri ile işletme faaliyetlerinin koordinasyonunu sağlamaya yönelik olarak çalışılabilir.

İşletme Mühendisliği Programının Amacı : İşletme mühendisliği programı, işletmelerin teknik kadroları ile sosyal bilimler eğitimi görmüş işletmeci kadroları arasındaki bağı kurabilecek yönetim elemanları yetiştirme amacına yönelik eğitim ve araştırma yapar.

İşletme Mühendisliği Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : İşletme mühendisliği programında matematik, fizik, kimya gibi temel fen bilimleri dersleri verilir. Daha sonraki yıllarda ise öğrenciler istatistik, bilgisayar programcılığı, ekonomi, maliye, hukuk, sosyal psikoloji vb. alanlara ilişkin dersleri alırlar. Okutulan derslerin yüzde 36'sı temel mühendislik,yüzde 25'i işletmecilik ve yüzde 20'si sayısal derslerdir. Öğrenciler, ayrıca bir kamu veya özel sektör işletmesinde, 6 hafta üretim bölümlerinde, 6 hafta idari bölümlerde olmak üzere toplam 12 haftalık staj yapmak zorundadırlar.

İşletme Mühendisliği için Gereken Nitelikler
: İşletme mühendisliği bölümüne girebilmek ve İşletme Mühendisliği bölümde başarılı olabilmek için bir öğrencinin üstün bir genel akademik yeteneğin yanı sıra, özellikle sayısal düşünme yeteneğine sahip, matematik, fizik, kimya gibi temel fen, sosyoloji ve psikoloji gibi sosyal bilim derslerinde başarılı olması gerekir.

İşletme Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler ve İlgili Fakülteleri

• İSTANBUL TEKNİK İŞLETME FAKÜLTESİ