Isırgan Ekstraktı Nerelerde Kullanılıyor

ceyda3583 Yeni Üye
Isırgan Ekstraktı Amerika da California üniversitesinde ısırgan yaprağı ekstraktının kadın sağlığı üzerindeki genel faydaları araştırılmış. İnsülin, obezite, kan yağlarındaki artış, yüksek tansiyon ve oluşma ihtimali olan kalp-damar hastalıklarında etkili olduğu belirtilmiş. Adet dönemlerinde ağrı ve sancı dönemlerinde, menstural diğer problemlerde, androjen ve sprinolactone seviyelerinin düzenlenmesinde, testesteron seviyesinin kontrol altında tutulmasıyla aşırı kıllanmanın önlenmesinde kullanılabilir olduğu belirtilmiştir.

Isırgan Ekstraktı Yani içerdiği 3,4-divanillyltetrahydrofuran hormonların düzenlenmesi ve kontrol altına alınmasını sağlamakta, böylece hormonal bağlantılı oluşabilecek birçok probleme karşı koruyucu olmaktadır. Menstural rahatsızlıkların ortaya çıkardığı gerginlik ve stressin önlenmesinde de etkilidir.(2)

Bunların dışında romatizma, ağrı dindirme, eklem ağrıları, anemi, yüksek ateş, böbrek, egzema gibi hastalıklarda da çok yaygın kullanımı vardır. Placebo etkiside denenmiş olan prostat büyümesinde de önerilmektedir. İçeriğindeki histamine, seratonin ve acetylcholine sayesinde idrar söktürücü ve anti-histaminic özelliğe sahiptir. Bağışıklık sistemine çok büyük destek oluşturur.

Macaristan da Budapeşte üniversitesinde fare beyninde oluşturulan oksidatif stres üzerindeki ısırgan yaprağı ekstraktının etkileri gözlenmiş. Beyinde oksidatif stres oluşumunu ve beyin hücrelerini tahrip etmesini engellemektedir. Cerebellum ve ön beyinde yapılan ölçümlerde serbest radikal konsantrasyonunu düşürdüğü belirlenmiş. Sinirler üzerinde iyileştirici etkileri mevcuttur. Serbest radikallerin DNA yı tahrip etmesini önlemektedir. Çok güçlü anti-oksidan ve anti-apoptotic etkisi vardır. Beyin fonksiyonlarının korunması ve geliştirilmesinde çok değerli bir bitkidir. Alıntıdır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Üst