iPhone 4s Detaylı Özellikleri

Ömer
Yönetici
iphone 4s özellikleri, iphone 4s cep telefonu özellikleri
iphone02e.jpg

Herkes İPhone 5'i beklerken 4S çıkageldi. iPhone 4S daha hızlı işlemciye, iyi bir grafik performansına, daha gelişmiş kamera özelliklerine, daha hızlı internet bağlantısına ve 64 GB modele sahip.

Yeni bir dizayn ve daha büyük ekran bekleyenleri biraz hayal kırıklığına uğratan iPhone 4S'in en büyük yeniliği İngilizce, Fransızca ve Almanca gelişmiş sesli komutları tanıyan Siri uygulaması olacak. Teknoloji uzmanlarına göre Siri, kullanıcıların akıllı telefon kullanım deneyimlerini büyük ölçüde değiştirebilir.

Dizayn: iPhone 4S'in dizaynı ve boyutları bir önceki model ile aynı. Önceki model 137 gram gelirken, iPhone 4S 140 gram. Bu demektir ki iPhone 4 için üretilen kılıflar iPhone 4S'te de kullanılabilecek.

İşlemci: iPhone 4S tıpkı iPad 2'de olduğu gibi çift çekirdekli A5 işlemciye sahip olacak. Bu işlemci bir önceki versiyona göre standart işlemlerde 2 kat, grafik uygulamalarında ise 7 kat performans sunuyor. Cep telefonunda oyun oynamayı sevenler için bu iyi bir haber.

Kamera: 8 megapiksel sensör, 3264x2448 çözünürlük ve gelişmiş lens özellikleri ile iPhone 4S'in kamerası bir önceki modele göre daha iyi. Yüzde 73 daha fazla ışık alma özelliğine sahip yeni sensör ile karanlık ortamlarda daha iyi görüntü kalitesi elde etmek mümkün. 5 ayrı parçadan oluşan lens sistemi ise f2.4 objektife denk kalite sunacak. Yeni kamera sisteminde görüntüler yüzde 30 daha keskin olacak. İlk fotoğrafı çekme hızı 1.1 saniyeye, art arda fotoğraf çekme hızı ise 0.5 saniyeye düşüyor. Yüz tanıma ve daha gerçekçi beyaz ayarı ise diğer yeniliklerden. iPhone 4S'in kamerası, bu özellikleriyle piyasadaki birçok bas-çek kameradan daha iyi fotoğraf imkânı sunuyor.

Video: Yeni iPhone 4S'te video kalitesi 1080p'ye yükseldi. Görüntü sabitleme özelliği kullanıcılara sarsıntısız video çekme imkânı sunuyor. Ayrıca AirPlay ile telefondaki görüntüyü ekrana doğrudan yansıtmak mümkün.

Ekran: Ekran boyutunda ve çözünürlüğünde bir değişiklik yok. Retina Display teknolojisine sahip olan iPhone 4S'in ekranı 3.5 inç genişliğinde ve 960x640 çözünürlüğünde.

İşletim sistemi: iPhone 4S yeni mobil işletim iOS 5 ile gelecek. iOS5'te daha gelişmiş mesaj uyarı sistemi, Twitter entegrasyonu ve dijital gazete veya dergi satış merkezi Newsstand uygulaması gibi özellikler olacak. iOS5'in bir diğer özelliği ise bir bulut teknoloji uygulaması olan iCloud. iCloud ile kullanıcılar dokümanlarını, fotoğraflarını ve videolarını kolayca senkronize edebilecek. iOS5 12 Ekim tarihinde iTunes üzerinden ücretsiz indirilebilecek.

Anten: iPhone 4'ün anten problemi Apple'ın başını çok ağrıtmıştı. Apple aynı sorunla tekrar karşılaşmamak için yeni modelde farklı bir anten sunuyor. Yeni anten, birbirinden ayrı şekilde veri alış ve veriş işlemini gerçekleştirecek.

Bağlantı hızı: iPhone 4S 14.4 Mpbs bağlantı hızını destekliyor, bu hız 4G telefonların internet bağlantı hızına denk. Teorik olan bu hızı telefon servis sağlayıcılarının da desteklemesi gerekiyor. Bir önceki model 7.2 Mpbs bağlantı hızını destekliyordu.

Kapasite: iPhone 4S kullanıcıların karşısına 16 GB, 32 GB ve 64 GB olmak üzere üç farklı kapasitede çıkıyor. 8 GB kapasiteli versiyon bu yeni modelde yok.

GSM/CDMA: Yeni iPhone 4S, SIM ile çalışan GSM ve SIM kartsız çalışan CDMA şebekelerde kullanılabilecek.

Pil ömrü: iPhone 4S, 3G bağlantıda 8 saatlik pil ömrü ile bir önceki modelden daha iyi. iPhone 4'ün pil ömrü 7 saatti.

Siri: 'Sesle kontrol edilebilen kişisel asistan' olarak tanıtımı yapılan Siri, uzmanların yorumlarına bakılırsa mobil telefon kullanım deneyimini başka bir boyuta taşıyabilir. Aslında ses komutu verme özelliği önceki iPhone modellerinde de mevcuttu ama Siri'yi farklı kılan özellik, karmaşık komutları anlayıp kullanıcının taleplerine cevap vermesi. Şimdilik İngilizce, Almanca ve Fransızca dilleri ile kullanılabilen Siri 'Paris'te saat kaç?' 'Kaliforniya'da hava nasıl?' 'NASDAQ borsası ne durumda?' gibi komutlara cevap verebiliyor. Siri ayrıca telefona gelen mesajları okuma, ses komutlarıyla mesaj yazma ve takvimdeki randevuları düzenleme özelliğine de sahip. Siri'nin diğer diller için de versiyonları olacak.

Ne zaman çıkıyor?

iPhone 4S 14 Ekim tarihinde ABD, Kanada, Avustralya, İngiltere, Fransa, Almanya ve Japonya'da satışa sunulacak. Telefon servisleri ile 2 yıllık kontratlı fiyatları 16 GB modeli için 199 $, 32 GB modeli için 299 $, 64 GB modeli için ise 399 $ olacak. Bu fiyatlara elbette kullanılan data paketinin fiyatı dahil değil. iPhone 4S'in kontratsız fiyatı açıklanmadı ama iPhone 4'ün ilk çıktığındaki fiyatlarına paralellik gösterebilir. iPhone'un bu yeni modeli 28 Ekim tarihinde 22 ülkede daha satışa çıkacak. Türkiye satış tarihi ise henüz belirsiz.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst