İpek Böceği Yetiştiriciliği nedir? nasıl yapılır?

Ömer
Yönetici
İpek böceği yetiştirme işi. Tarihi kayıtlara göre, ipek ilk defa Çin'de bulunmuştur. MÖ 206'da başlayan Han Hanedanı dönemlerinde, daha önce pek önemli olmayan ipek, ülkenin gelir kaynağı haline gelerek uygarlığın önemli simgelerinden biri olmuştur. İpek, değerli bir madde olduğu anlaşıldıktan sonra para birimi olarak da kullanılmıştır.
ipek bocekciligi.jpg
Devletin ödemelerinde ve yapılan hizmete karşılık ödül olarak verilen ipek, tıpkı altın gibi saklanmış ve gittikçe değer kazanmıştır. Başka ülkelerle Çin arasındaki anlaşmalar ipekle çözüm bulmuştur. O dönemde dünya ticaretinin dolaştığı tek kervan yolu olan "İpek Yolu" da adını, taşınan en değerli ticaret malı olan ipekten almıştır.

İpek böceği yetiştirme ve ipekli kumaş yapmanın sırrını Çinliler uzun yıllar kendilerine ait bir bilgi olarak muhafaza etmişlerdir. Avrupalılar önceleri Çin'den ithal ettikleri ipeklerin kaynağını bilmiyorlardı. İpeğin, ipek böceğinden elde edildiğini öğrendiklerinde ise bu tekniği öğrenmeye karar verdiler. Aktarılan hikayelere göre, MÖ 6. yüzyılda Roma İmparatoru Justinianus'un misyonerleri Çin'e göndererek onlardan ipek böceği yetiştirme sırlarını çalmasını istemesiyle ipek böceği yetiştirme bilgisi öncelikle Roma'ya ulaştı ve böylece Avrupa da bu teknikten haberdar oldu.

İpek böcekçiliği ülkemizde 15 asırlık geçmişe sahiptir. Son yıllarda suni ipeğin üretilmesi ile önemi azalmıştır. İpek böcekçiliği, büyük bir yatırım gerektirmez, bu nedenle yardımcı bir tarım koludur. 35-40 gün gibi kısa süren bir çalışma sonucunda iyi bir gelir getirebilir. Ülkemizde yaklaşık 40 bin aile ipek böceği beslemektedir. Dut ağacının yetiştiği her yerde yapılması mümkün olan ipek böcekçiliği daha çok Marmara Bölgesi'nde yapılmaktadır. Bursa ve yakın çevresi bu alanda en önemli merkez olarak kabul edilir. Ülkemizin iklim ve toprak özellikleri ipek böceği yetiştirilmesi için uygundur.

harbiforum.net için internet dışı kaynaklardan istifade edilerek yazılmış bir makaledir, başka sitelerde kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
18B
pinkmouse
P
Üst