İnternet cok elektrik harcıyor

pesimist sanal alem
İnternet'in ne kadar elektrik harcadığı tam olarak bilinmiyor ancak, yarattığı karbon salınımı her geçen gün artıyor.
İnternet'in gün geçtikçe artan bir ihtiyaç haline gelmesiyle birlikte kullanımının artması, her gün yeni sunucuların çalıştırılması anlamına geliyor.

Endüstri liderleri ve servis sağlayıcılar, İnternet'i erişilebilir kılan web sunucuları ve ağ donanımının harcadığı enerji nedeniyle meydana getirdikleri karbon salınımının bir an önce azaltılmasının gerektiğini ifade ediyor.

İnternet'in harcadığı enerji, yalnızca veri merkezleri ve arabağlantı donanımı ile sınırlı değil. İnternet'e erişen bilgisayar, cep telefonu, mobil cihazlar ve ağ bağlantılı kişisel müzik çalarlar gibi diğer ekipmanlar da hesaba katıldığında, harcanan enerjinin tahmin edilenden çok daha yüksek olduğu ortaya çıkıyor.

İnternet şirketleri, milyarlarca web sayfası, video ve diğer dosyaların kullanıcılara sunmak için çok büyük maliyetlerle boğuşuyor.

Sun Microsystems'in başkan yardımcısı Subodh Bapat, "Enerjiye duyarlı bir dünyada, İnternet yüzünden karbon salınımını arttıramayız, enerji tüketimini azaltmanın yolunu bulmalıyız" şeklinde konuşuyor.

Bapat, web sunucuları ağının işletilmesinin ve veri merkezi masraflarının küresel ekonomik durum nedeniyle her geçen gün daha da arttığını belirtiyor ve ekliyor: "Yeni veri merkezlerine ihtiyacımız var. Her sunucu bir önceki nesilden daha fazla enerji tüketiyor ve daha fazla paraya mal oluyor."

1.5 milyardan fazla insanın yaşadığı dünyanda, bilim insanlarının tahminlerine göre karbon salınımı her yıl %10'dan fazla bir oranda artıyor.

Bu oran içinde, şüphesiz ki en büyük kalemlerden birini çevrimiçi dünya oluşturuyor. Google'ın resmi günlüğünde konuyla ilgili bir açıklama yapan operasyon birimi başkan yardımcısı Urs Hölzle, arama başına salınan karbon miktarını 0.2 gram olduğunu belirtti. Bu rakamın toplamda büyük bir orana tekabul ettiği aşikar.

Ancak Hölzle, bu büyük enerji tüketiminin bir yandan da -dolaylı olarak da olsa- daha büyük enerji tüketim ihtiyacını azalttığını belirtiyor. Hölzle'ye göre, hızlı ağ teknolojileri sayesinde kazanılanlar sayesinde, gidilecek yol tarifinin yola çıkılmadan önce İnternet'ten almak veya mobil cihazlar ile daha kısa bir rota çizmek gibi otomobiller tarafından salınan daha yüksek karbonun tutulması gözden kaçırılmaması gereken bir nokta. Bununla birlikte, günlük işlemlerde kağıt yerine elektronik posta, elektronik çek gibi ürünlerin kullanılması da yüksek teknolojinin kazanımları arasında bulunuyor.

Peki Hölzle'nin bu çıkarımı doğru olabilir mi? Elbette mümkün. Yüksek teknoloji sistemleri sayesinde yapılan enerji tasarrufu konusu sürekli olarak araştırılıyor. Bu konuda en son yapılan bir araştırma, 40 kadar şirket tarafından oluşturulan ve çeşitli devletlerin destek verdiği Climate Group tarafından yayınlandı.

Enerji tüketiminden ziyade karbondioksit salınımına odaklanan araştırma, 2020 yılında İnternet'in karbon salınımının kişisel bilgisayar, mobil telefon gibi ürünler nedeniyle üç katına çıkacağını ve 1.43 milyar tona ulaşabileceğini ifade ediyor. Ancak araştırmanın vardığı bir diğer noktada, akıllı lojistik, enerjiyi akıllı kullanan binalar ve diğer bilişim teknolojileri gelişmelerinin toplam karbon salınımını %15 oranında azaltabileceğini gösteriyor.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
13B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst