İnternet Bağımlılığı Eroinden Beter

agent force Harbi Aktif Üye
İnternet bağımlılığı eroinden beter

Ekran karşısında geçirilen zamanla ters orantılı olarak mutluluk azalıyor, kişi içine kapanıyor.
İnterneti bilinçsizce kullanan ya da kötü niyetine alet eden kişilerin durumunu 'hastalık' olarak niteleyen Dr. Yavaş, "İnternet bağımlılığı bozukluğu, uyuşturucu bağımlılığından daha tehlikeli" diye konuştu.

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Çocuk Psikiyatristi Uzm. Dr. İsmail Yavaş, internet bağımlılığının, eroin bağımlılığından daha tehlikeli olduğunu söyledi. Yavaş, günlük yaşamın parçası haline gelen interneti ''şuursuzca kullanan veya kötü niyetine alet eden kişilerin bu durumunun, bir çeşit hastalık olduğunu'' bildirdi. Bu durumun ''internet bağımlılığı bozukluğu'' (internet addiction disorder) olarak adlandırıldığını ifade eden Yavaş, internet bağımlılığının, esrar ve eroin bağımlılığından daha tehlikeli olduğunu savundu.

FAYDADAN ÇOK ZARAR

Teknolojik bir nimet olan internetin, insanlara büyük imkanlar sunduğunu vurgulayan Yavaş, ''Ancak bazı kötü sonuçlara da yol açabilmektedir. Bugün hemen her yaştan birçok insan, internet bağımlısı olmuş durumda. İnsanların internetle münasebetleri sorgulandığında, bugün bu teknolojinin dünya genelinde faydadan ziyade zarar vermeye başladığı söylenebilir'' diye konuştu.

REDDETMEK İMKANSIZ

Bu teknolojiyi reddetmenin yanlış ve imkansız olduğunu da vurgulayan Yavaş, uzmanların, internetin istismarı konusunda kafa yormaları gerektiğini söyledi. Yavaş, Çin'de internet ve video oyunlarının bağımlılığını tedavi etmeye yönelik merkez açıldığını, buradaki hastaların çoğunluğunu 14-24 yaşındaki gençlerin oluşturduğunu sözlerine ekledi. Yapılan araştırmalar sonucunda internet kullanımının Türkiye’de son 5 yılda yüzde 700 oranında arttığı ortaya çıktı. Araştırmalara göre, Türkiye’deki kullanıcılardan yüzde 40’ı kendini bağımlı olarak görüyor.

YOKSUNLUK MUTSUZLUK

İnternet bağımlılığı bozukluğunun, her hastalık gibi bazı belirtileri olduğunu ifade eden Uzm. Dr. İsmail Yavaş şunları kaydetti:
Ekran karşısında geçirilen zamanla ters orantılı olarak mutluluk azalıyor, kişi içine kapanıyor.
Psikomotor huzursuzluk yaşanıyor. Kaygı, internetle ilgili hayaller, parmaklarda iradi veya gayri iradi yazma gibi durumlar ortaya çıkıyor.
Kişi çevre ve iş ilişkilerinde olumsuz etkiler yaşamaya başlıyor.
 
EMRE seda kolik
bunlardan biride sensin fatih abi....:D:D
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
18B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst