insan vücudunda kaç hücre vardır

#1
vücudumuzdaki hücre sayısı kaçtır?
insan hucreleri.jpg
İnsan vücudunda normal ömrünü tamamlayan veya bundan daha önce çeşitli etkenler nedeniyle ölmüş olan hücreler, belirli mekanizmalar yoluyla parçalanır (bir anlamda sindirime uğratılır). Bunun nedeni, artık işlevsiz olan ölü hücrelerin çeşitli yapı taşlarının, yeni hücrelerin yapımında kullanılabilmesidir.

Örneğin protein yapısının temel yapıtaşları olan organik bazlar, birbirini takip eden yağım ve yıkım olayları sonucunda, tekrar tekrar kullanılabilir. Bu nedenle, birim zamanda insan vücudunda bulunan ölü hücre sayısı çok fazla olmayacaktır. Varsa da, kısa zaman içerisinde bunlar ortadan kaldırılacaktır.

Bir insanda kaç hücre bulunduğuna gelince... Öncelikle kişinin yaşına göre, ve yine birkaç etkene daha bağlı olarak, bu sayı değişkenlik gösterir. Ayrıca, vücudumuzda sürekli olarak bir hücre bölünmesi ve çoğalması olduğunu düşünecek olursak, birim zaman için böyle bir sayı vermek oldukça güç. Ancak, 20-40 yaşları arasındaki sağlıklı ve normal bir bireyi ele alırsak, vücudunda toplam 50.000.000.000.000 kadar hücre bulunduğu tahmin ediliyor.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:
Top