İnanılmaz iş imkanı!

pesimist sanal alem
İnternette haber yorumu okuyarak 70 bin dolar kazanabilir misiniz?
Üniversite sınavına girip de sıfır çekmemeyi başaranlar şu ara tercih heyecanında. Türkiye'den yeni ve de az bilinen bölümlerle, tüm dünyada geleceğin kazanç kapıları olarak görülen meslekleri ayıkladık.

Radikal'in haberine göre, her yıl şiddetli bir deprem gibi 1.5 milyon genci sarsan ÖSS yine geldi ve geçti. Sık sık duyarız, geleceğin mesleği budur, şudur, diye konuşulur. Peki 2009 yılından baktığmızda geleceğin meslekleri hangileridir? Hangileri buralarda da mevcuttur? Türkiye’den ilginç ve yeni bölümleri ve dünya üzerinden taze örnekleri şöyle bir taradık, akla hayale gelmeyen sıradışı bir liste çıktı ortaya. 3 Ağustos’a kadar sürecek tercih süresinde faydalı olabilir.

Dijital dedektiflik

Gelecekte bilgisayar odaklı mesleklerin diğerlerine oranla daha şanslı sayılabileceği kesin. Yakın dönemde, özellikle şirketlerin siber suçlulardan kendilerini korumaları için bu alanda uzmanlaşmış kişilere ihtiyaç duyacağı öngörülüyor. Dijital dedektiflik işine soyunan kişilerin maaşları da ABD’de yıllık 60 bin dolar civarında...

Sıfır enerji ev mimarı

Küresel iklim değişikliği nedeniyle gün geçtikçe daha da önemli bir mesele haline gelen enerji tasarrufu, evleri de yakından ilgilendiriyor. İnşa edilen az enerji tüketecek bu yeni evlere de ‘yeşil evler’ deniyor zaten. İşte bu sıfır enerji tüketen evleri tasarlama konusunda uzmanlaşmış mimarlar, kesinlikle gelecekte aranan insanlardan olacak. Şimdilik bu bölüm, ABD’de bulunan Yale Üniversitesi’nde mimarlık ve çevre yönetimi altında açıldı. Bu işi icra edenlerin kazanacağı ortalama rakam ise dudak uçuklatır cinsten; yıllık 45 bin ile 100 bin dolar civarında bir kazanç söz konusu.

Fikir geliştirme direktörü

Artık sizin herhangi bir konu hakkında düşünmenize ya da araştırma yapmanıza gerek kalmayacak. Siz görevinizi yerine getirirken, şirketler düşünce geliştirme direktörleri sayesinde yeni fikirleri sadece yazılı istatistiklere bağlanmadan, sokaklarda insanlarla konuşarak geliştirecek. Mesleğin özü kamuoyu yoklaması yani... İletişimi kuvvetli olanlar ve konuşmayı sevenler için ideal iş

Hız direktörü

Hayatın ne kadar hızlı aktığı aşikâr. Bu hıza yetişenler olduğu kadar yetişemeyenler de var. Bu noktada hız direktörleriyle çalışmayı tercih eden şirketler, müşterilerine ivedilikle ulaşarak onlara ne kadar önem verdiğini gösterebiliyor. Sanatçıların, yazarların bile, basın danışmanlarının yanı sıra işi uzmanına bırakıp hız direktörleriyle çalışmaya başlamalarına da çok az kaldı.

Ergonomi mühendisliği

Ergonomi denilince akla ilk gelen kelime ‘rahatlama’ olsa gerek. Ergonomi mühendisleri de tam da bunu amaçlayarak, çeşitli işyerlerinde çalışanların kapasitesini artırmaya yönelik bazı çalışmalar yapıyor. Her meslekten çalışanın rahat ve verimli çalışmasına ortam sağlamak için ergonomik ortamlar geliştiriyorlar. Ergonomi mühendisleri örneğin finans kurumları ve endüstri kuruluşlarında rahatlıkla iş bulabiliyor.

Haber analisti

Haber sitelerine ve gazetelerin internet sayfalarına yapılan okur yorumları ayrı bir dünya... Haber analistlerinin görevi ise öncelikle internet üzerinde yeni tartışma alanları yaratmak, fikir üretimini artırmak için başlığın duyulmasını sağlamak. Sonra da analiz zamanı geliyor. Buralardan yeni fikirler ve sosyal eğilimler belirleyerek bu içeriği sunmak... Bu başlıkla bölüm ilk olarak Massachussetts’de açılmış ve diplomalıların yılda 70 bin dolar kazandığını söylemekte fayda var.

Enformasyon mühendisliği

Enformasyon mühendisliği, her yönden etkisi altında kaldığımız enformasyon patlaması sonucunda belki de en ihtiyaç duyulan mesleklerden biri haline gelmeye aday. Ortalıkta bilgiye ulaşabilecek çok yol var ama o arada önümüze çıkan da yanlış bilgi var. İzlenecek rota önemli, hata yapmamak ve tabii zamanı iyi kullanabilmek önemli. Enformasyon mühendisleri, çeşitli sektörlere ya da şahıslara doğru enformasyona ulaşma servisi veriyor diyebiliriz.

Yapay zekâ pazarlamacılığı

Bir zamanların bilim kurgusu, bugünün felsefesi, geleceğin dünyası... İnsan zekâsının çalışma prensipleri esas alınarak üretilmiş, insandan bağımsız yapay zekânın yüzyılı olacak gibi görünüyor önümüzdeki... Zekâsını kullananlar, yapayı konusunda uzmanlaşmanın önemini öngörebilirler. Düşünen robotlar ve bu mantıkta üretilmiş sistemler, daha şimdiden günlük hayatın parçası olmaya başladı bile...

Alternatif besin mühendisliği

Doğru beslenmeyle ilgili teoriler aldı başını yürüyor. Alternatif besin mühendisleri beslenme için şart olan maddelerin konsantre ve karma tabletlere dönüştürülmesi görevini üstlenecekler. Genetik ve nano teknolojinin tüm olanaklarından yararlanarak hazırlanan alternatif besinler insanların ihtiyaçlarına yanıt verecek. Günümüzde tarım, hayvancılık gibi üretim sistemleri gereksinimleri karşılamakta yetersiz kaldığı için alternatif besin mühendisleri bu boşluğu doldurabilir.

Kenarda kalan cevherler, buralarda yükselenler

Dünyanın meslek trendlerinden buraya uğrayanlar ya da ismi çok bilinmeyip sessiz sessiz diplomasına iş garantileyen bölümler...

Fıstık teknikerliği

Çok insanın varlığından haberdar olmadığı farklı bir mesleğe sahip olmak istemez misiniz? Antepfıstığı teknikerliği programında, bahçe bitkileri yetiştiriciliği, Antepfıstığı çeşitleri, fidan yetiştirme teknikleri gibi dersler verilecek haliyle. İlgilenenler için adres Siirt Üniversitesi Eruh Meslek Yüksekokulu; bölümümüzün tam adı Antepfıstığı Tarımı ve İşletme Teknolojisi...

Aktüerlik

ABD’de ve Avrupa’da ücret, prestij ve iş tatmini açısından en çok istenen ilk 10 meslek arasında bulunan bu meslek, aslen risk ölçme ve yönetme uzmanlığı alanını kapsıyor. Sigortacılık tekniğiyle buna ilişkin yatırım, finansman ve nüfus hareketleri konularında olasılık ve istatistik teorilerini uygulayan, tablolar hazırlayan ve raporlar oluşturarak kesin hesapları onaylayan kişi anlamına gelen aktüerler, risk ölçme ve yönetme konusunda uzman oldukları için farklı birçok sektörde iş bulma imkânına sahip olabiliyorlar. AB’ye üyelik sürecinin bu mesleğin önemini artıracağı da kesin gibi... Bu diploma lisans düzeyinde Türkiye’de ilk kez ve İngilizce olarak bu yıl Yaşar Üniversitesi’nde ‘Aktüerya Bilimleri Lisans Programı’ adı altında veriliyor.

Balıkçılık teknolojisi mühendisliği

İç sularda ve denizlerde yaşamakta olan canlıların niteliği, su ürünleri yetiştiriciliği, su ürünlerini değerlendirme ve işleme teknolojisi, avlama teknolojisi gibi konularda eğitim veren bu bölüm şimdilik Karadeniz Teknik Üniversitesi Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi’nde ve Ege-Tire Kutsan Meslek Yüksekokulu’nda bulunuyor. Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke için gayet geçerli bir meslek olsa da, nedense kenarda unutulmuşa benziyor...

Patlayıcı mühendisliği

Okan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde İnşaat, Maden, Çevre, Jeoloji, Petrol, Jeofizik, Kimya ve Makine Mühendisliği alanlarındaki lisans mezunlarına yönelik açılacak olan ‘Patlayıcı Mühendisliği Yüksek Lisans Programı’ kapsamında, Türkiye’de patlatmalı kazı faaliyetleri konusunda gereksinimleri karşılayacak uzmanlar yetiştirilmesi amaçlanıyor. 99 depremi sonrası bazı binaların yıkımıyla gündeme gelen, zaten baraj yapımından metro inşaatına kadar çeşitli alanlarda uzmanına ihtiyaç duyulan bölüm, ‘ürkütücü’ ismi nedeniyle çok gencin ilgisini çekmiyor olabilir. Fakat 5 bin dolar’lık maaşlardan söz edildiğini hatırlatmakta fayda var.

Atçılık ve at antrenörlüğü

Son yılların en büyük sektörlerinden biri haline gelen atçılık bölümünün bulunduğu üniversite sayısı her geçen yıl artıyor. Ahır ve tesis hizmetleri, binicilik eğitimi, at terbiyesi gibi eğitimleri alanlar yarış atı eğitmeni ya da antrenörü olabiliyor. Sektör küçük ama mezunları açıkta kalmıyor. Hele atlara karşı ilgi duyuyorsanız çok daha güzel... Örneğin Kapadokya Meslek Yüksekokulu’nda Atçılık ve At Antrenörlüğü okuyabilmek mümkün.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Üst