İletişim Nedir

Ömer
Yönetici
Bir dil aracılığıyla insanların haberleşip ilişki kurması, karşılıklı söz alışverişinde bulunması. İki ya da daha çok kimse arasındaki bir anlaşmaya, yakınlaşmaya ve karşılıklı konuşmaya dayalı bir ilişkidir. Sözlü iletişimde simgeler aracılığıyla duygu, düşünce ve bilgi aktarımı söz konusudur. Dil aracılığıyla kendimizi ifade ederiz. Dil ile iletişimde, hem kullanılan kelimeler hem de ses tonu, sesin hızı, şiddeti, vurgulamalar, duraklamalar da bir iletişim sağlar. Söylenilen şeyin nasıl söylendiği bu yüzden önemlidir. Sözlü iletişimle daha çok düşünceler, sözsüz iletişimle daha çok duygular aktarılır. Sözsüz iletişimde beden dili de çok önemlidir. Aynı sözler farklı tonlarda ya da farklı jest ve mimiklerle farklı anlamlar kazanır. Eğitim yapılan bir sınıf içi iletişimde ise öğretme-öğrenme ve bilgilendirme temel alınır. Sınıf ortamında çok yönlü bir iletişim söz konusudur. Bazen bir öğrenciye gönderilen mesaj bir başka öğrenci üzerinde daha etkili olabilir.

Gelişmiş toplumların kullandığı birçok iletişim araçları vardır. Bunlardan en yaygın olanları telefon, televizyon, telgraf, mektup, email gibi yöntemlerdir.
iletisim.png
Birçok görsel işaret toplu iletişimi kolaylaştırır. Örneğin trafik levhaları, sigara içilmez levhaları, yangın merdiveni, giriş çıkış gibi levhalar toplu iletişim araçlarıdır.

Hayvanlar arasında da iki ya da daha çok hayvanın davranışlarda karşılıklı uyarlanma etkisi oluşturan çeşitli işaretlerin verilip algılanması da bir iletişim türüdür. Örneğin kan rengi olan kırmızı renk birçok hayvanda bir tehlike işaretidir. Ya da belirli renkler, o hayvanların zehirli olduğu anlamına gelir. Örneğin bazı arılar, Monark kelebekleri, birçok yılan ve kurbağa türü zehirli olan türlerin rengini taklit ederek karşısındakine "beni yemeyin zehirliyim" mesajı verir. Ya da hayvanlardaki renkler onların aynı gruptan olmalarını, bazen kızgınlık ve sevgi gibi hissettiklerini ifade etmelerini sağlar.

Yavru kuşlar acıklı bir şekilde bağırarak aç olduklarını ebeveynlerine anlatırlar. birçok hayvanın kendine ait iletişim sistemi vardır. Örneğin arılar özel bir dans ile buldukları çiçek kaynağının hangi yönde ve ne kadar mesafede olduğunu kovandaki diğer arılara tarif edebilirler. Ya da karıncalar çıkardıkları özel koku fenomenleri ile yuvada düşman var, kraliçe tehlikede gibi farklı mesajlar iletebilirler.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
12B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst