İlahi Notaları

LAL
Moderatör
Türk tasavvuf musikisinin en çok beğenilen ve seslendirilen 12 ilahisinin sözlerini sizlerle paylaşmak istedik. Sizde hoşunuza giden ilahilerin notalarını lütfen bizimle paylaşın. Ben en çok hicaz makamındaki ilahileri seviyorum. Yakında hüzzam makamı ile en sevdiğim eserleri de paylaşacağım.

Ben tekke tarzı ilahileri seviyorum, başkaları arabesk tarzı ilahileri sevebilir ama bizim Osmanlı kültüründen kalan ilahi tarzımız her zaman Türk müziği makamlarının kullanıldığı güzide eserlerimizdir.

İlahi Notaları

ah-nice-bir-uyursun-uyanmaz-misin-nota-hicaz.png

Ah nice bir uyursun uyanmaz mısın? mısrasıyla başlayan, Göçtü kervan kaldık dağlar başında olarak bildiğimiz güftesi Yunus Emre'ye ait olan, bestekarı anonim olan ve sofyan usulünde bestelenen ilahinin notaları
Allah-emrin-tutaim-hicaz-nota.png

Allah emrin tutalım rahmetine batalım, bülbül gibi ötelim diye başlayan bu ilahinin de sözleri büyük üstad cennet mekan Yunus Emre'ye ait. Bestekarı bilinmeyen bu ilahi de hicaz makanındadır.
ben-bu-yolu-bilmez-idim-hicaz-nota.png

Türk tasavvuf musikisindeki ilahilerin büyük çoğunluğu Yunus Emre'mize aittir. Ben bu yolu bilmez idim ilahisi de Yunus Emre tarafından yazılmıştır. Bestekarı ise Türk musikisinin yaşayan efsanesi Ahmet Hatipoğlu'dur. Ahmet Hatipoğlu bu ilahiyi hicaz makamında bestelemiştir.
demedim-mi-nihavend-nota.png

Bektaşi tekkesinin üstadlarından olan Sebilci Hüseyin'in Pir Sultan Abdal'ın yazdığı sözler üzerine bestelediği Güzel aşık cevrimizi çekemezsin demedim mi ilahisi nihavend makamındadır.
ey-Allahim-beni-senden-ayirma-segah-nota.png

Sözleri Eşrefzade namı ile bilinen Eşrefoğlu Rumi tarafından yazılan Ey Allah'ım beni senden ayırma ilahisi Hulusi Gökmenli tarafından bestelenmiştir ve Segah makamında bir ilahidir.
gelin-gidelim-efendim-Allah-yoluna-hicaz-nota.png

Gelin gidelim efendim Allah yoluna ilahisinin sözleri de Yunus Emre'ye aittir. Bu ilahi Şeyh Mustafa Efendi tarafından bestelenmiş ve hicaz makamındadır.
gonul-hayran-oluptur-ask-elinden-hicaz-nota.png

Dediğim gibi ilahilerimizin büyük bir kısmı Yunusumuzun şiirlerinden bestelenmiştir. Ben de bir Yunus Emre ve hicaz hayranı olduğum için sizlere hicaz ilahilerini sunuyorum. Gönül hayran oluptur aşk elinden ilahisini de Yunus Emre yazmış, hicaz makamında anonim bir eserdir.
mail-oldum-bahcesinde-hurmaya-hicaz.png

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed sevgisiyle onun payine yüz sürme sevdasıyla yazılmış "Mail oldum bahçesinde hurmaya" ilahisini de çok seviyorum. Hicaz makamında olan bu ilahinin beste ve güftesi anonim. Kutsal toprakları görme, hacı olma ve mescid-i nebeviyi ziyaret etme şerefini Rabbim hepimize nasip etsin.
mevlam-sana-ersem-diye-hicaz.png

Mevlam sana ersem diye, aşka düşen pervaneyim ilahisi de hicaz makamındadır. Bestekarı Hakan Altun'un dedesi büyük bestekar Zeki Altun'dur. İlahinin sözleri Ulvi Kurucu'ya aittir.
omrun-bitirmis-viranemiyem-hicaz-nota.png

milki-bekadan-gelmisem-hicaz.png

Milki bekadan gelmişem, fani cihanı neylerem ilahisi Yunus Emre tarafından yazılmış, Sebilci Hafız Hüseyin tarafından bestelenmiş ve hicaz makamındadır.

Son düzenleme moderatör tarafından: