İbrahim Saraçoğlu Doğru Beslenme Önerileri

deep Harbi Aktif Üye
İbrahim Saraçoğlu Doğru Beslenme Önerileri, Su içmek için susamayı beklemek doğru mu?

Doğru ve sağlıklı beslenmek için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu beslenme önerisinde bulundu. İbrahim Saraçoğlu‘nun doğru beslenme önerilerine kulak vererek daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Bunun için sağlıklı beslenme kurallarını ihmal etmeyin.

İbrahim Saraçoğlu Doğru Beslenme Önerileri
Beslenme kültürünün değişmesiyle ortaya çıkan hastalıklar
“Sağlıklı beslenme, eğer sağlıklı besin var ise vardır. En önemlisi beslenme bir kültürdür. Her toplumun farklı bir beslenme şekli, farklı bir beslenme kültürü vardır. Mesela İskandinavlar kahvaltıda balık yerler. Bizde kültür yok Beslenme kültürünü değiştiren toplumlar sağlık sorunlarıyla karşı kaşıya kalırlar. Sağlıklı beslenmenin temelinde beslenme kültürü vardır.

Beslenme kültürü değiştiği için hastalıklarda hızla vücudumuzda yayılmaktadır. Şeker hastalığının, genç kızlarda yumurtalık kistlerinin, adet düzensizliğinin, tüylenmenin hızla yaygınlaşması; erkeklerde ise sperm sayısının düşmesi beslenme kültürümüzü değiştirdiğimiz için söz konusu oldu.”

Hangi meyveleri yememeliyiz?
Türk millleti olarak, Türkiye’nin beslenme kültüründe olmayan besinleri tüketmemeliyiz. Tadına bakabilirsiniz ama bunu kesinlikle alışkanlık haline getirmemelisiniz. Örneğin ananas, kivi, mango, papaya, yurt dışından ithal edilen muzlar bizim beslenme kültürümüzde yok.”

“Örneğin Güneydoğu’da patlıcan çok tüketilir. Patlıcan alerjiktir. Patlıcanı yanında anti-alerjik olan karpuz sunulmuştur. Güneydoğuluya patlıcandan sonra ananas verin, hasta olur. Amansız hastalığa yakalanmış insanlar için doktorları ‘köyüne gönderin’ der. Köyün sadece havası değil, sebze meyvesi, tahılı, hububatı da şifalıdır.”

Mevsimin doğal ürünlerini yemelisiniz
“Yazın çok terlersiniz, suya ihtiyacınız vardır, karpuz yetişir. Daha hareketsiz olduğunuz kış aylarındaysa mükemmel bir kan dolaşımı düzenleyici olan beyaz lahana yetişir. Kiraz, taze bakla tam ihtiyacınız olan mevsimde çıkar. Dondurulmuş gıdaların kimyasal yapısında değişiklikler olur; bu nedenle yiyeceklerinizi dondurmaya çalışmayın. Güzel bir saklama yöntemi, güneşin altında kurutmaktır. Elma, armut, domates, taze fasulye, bamya, kabak, biber kurutulabilir yiyeceklerdir.”

“Kışın domates ve salatalık yemeyin. Hibrit tohumlu bitkileri tüketmeyin, doğal tohumlu bitkileri tüketin.”

İçtiğimiz su nasıl olmalıdır?
“Bol mineralli su içmelisiniz. Ancak içine alkali tableti atılarak değil, kaynaktan Ph değeri 8, 8.1, 8.2 olarak çıkmış suyu içmelisiniz. Yumuşak su tehlikelidir.”

Su içmek için susamayı beklemek doğru mu?
“Böyle bir kural yok. Günde en az 1,5 litre su içmelisiniz. Saçlarınız matlaşmaya başladıysa suyu az içiyorsunuz demektir. Kalbin iyi çalışması için su içmek çok önemlidir. Özellikle hamile kadınların, osteoporozlu hastaların su içmesi gerekir.”
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
12B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
16B
Üst