Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi

SaMeT46 Harbi Aktif Üye
Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi, 4 Haziran 1984 yılında 108 öğrenci ile eğitim ve öğretim hayatına başlamıştır. Okulumuzda bir Müdür, bir Müdür Başyardımcısı, iki müdür yardımcısı ve elli Eğitimci görev yapmaktadır. 9. Sınıf 128, 10. Sınıf (4 yıllık) 158, 10. Sınıf (hazırlıklı) 157 ve 11. Sınıf 162 öğrenci olmak üzere toplam 605 öğrenci mevcudu var. Tamamı kullanımda 22 adet Derslik, Bilgisayar, Fizik, Kimya, Biyoloji Laboratuarları, Kütüphane, Müzik ve Resim odalarında “Öğrenci Merkezli” ideal eğitim koşullarında deneyerek ve yaşayarak eğitim yapılmaktadır. Ayrıca Tarih, Coğrafya, Felsefe, Almanca, İngilizce, Matematik, Okul Öğrenci Meclis odaları ile Psikolojik Danışma Rehberlik Servis odası, iki adet Öğretmen Odası ve üç adet idari oda ile TKY, MLO ve Okul Aile Birliği odaları bulunmaktadır. Okulumuzun öğrencileri için Spor Kompleksi (uluslar arası yeterliliklere sahip basketbol ve spor çalışma salonu, soyunma ve idari odaları, duş-wc si olan),Yemekhane ve Kantini (kafeterya özellikli) ile Çok Amaçlı Konferans Salonu (ışık-ses, teknik donanımlı) hizmet vermektedir. Okulumuz çağın gereği teknolojik araç-gereçleri eğitim ortamında sürekli bir gelişim ile kullanmaktadır. İdari amaçlı MEB ADSL internet kullanımı dışında, başta Bilgisayar Laboratuarı olmak üzere tüm Zümre odaları ve Öğretmenler odasında da ayrı bir ADSL hizmet sağlayıcıyla internet kullanımımız vardır. Ayrıca üç sınıfımızda Projeksiyon Destekli Eğitim çalışmalarının yapıldığı donanıma sahibiz. “Hedefimiz Herkesin Hedefi Olmaktır” sloganını amaç edinen Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi (HASAL) olarak amacımız; öğrencilerimizi, sağlıklı iletişim kurabilen, ulusal değerlerle donanmış, evrensel değerlerden haberdar ve donanımlı, özgüveni tam, sorumluluk alan ve paylaşabilen, bilimsel düşünce sahibi, analitik düşünce ve çözüm yapabilen, teknolojiyi özümsemiş ve faydalı kullanan, üretken, yaratıcı, araştırmaya ve öğrenmeye açık, Atatürk İlkelerine ve Demokratik Cumhuriyete sahip çıkan, ülkesine, topluma, insanlığa ve doğaya sahip çıkan, saygılı ve yararlı bireyler olarak yetiştirmektir. Bu amacımıza uygun olarak 1991 yılında ilk mezunlarımızın ÖSS’deki (%99) luk başarı grafiği de, hedeflerimizin her zaman yüksek olmasına delil olmuştur. Okulumuz idarecisi, eğitimcileri, öğrencileri, velileri ve tüm çalışanları daima “Hedefimiz Herkesin Hedefi Olmaktır” ilkesini benimseyerek çalışmaktadır. Anadolu Liseleri sınavları sonuçlarında (LGS_OKS) bunun tezahürü olarak başarıda en üst dilimdeki öğrencinin tercih ettiği ve kayıt yaptırdığı (2005 en düşük 454 ve 2006 da 433 puan ile Türkiye genelinde 5. sırada %1 lik dilimden) okul olma özelliğini kazanmış bulunmaktayız. ÖSS’deki başarı grafiğimiz hiç düşmeksizin yalnız üniversiteye yerleştirme oranlarında başarılı olmakla kalmayıp Okul Puanı, Sayısal, Sözel, Eşit ağırlık yüzde ve ortalamalarında da yüksek bir başarı grafiği ortaya çıkmaktadır. Okulumuzun şimdiye kadar verdiği yabancı dil eğitimi ile mezun öğrencilerimiz üniversitelerinde hazırlık sınıfını okumadan lisans eğitimine başlamaya hak kazanmışlardır. Bunun yanında okulumuz TKY alanında yapmış olduğu çalışmalarla son üç yıldır Üsküdar ilçe çapında birinciliğini ve İstanbul genelinde de ilk 20 ye girme başarısını sürdürmektedir. Bu başarıda okul birimlerinin beraberlik ve isteklilikle yürütmüş olduğu çalışmalar öne çıkmaktadır. Öğrencilerimiz Eğitim-Öğretim dışında Sosyal Etkinliklerle de kendilerini geliştirmekte ve kabul ettirmektedirler. Bunlardan en belirgin olanları şunlardır: Hasal Bülteni, İz Dergisi, Panel-Seminer, Şiir Dinletileri, Zeka Yarışması, Kitap Okuma Yarışması, Geziler, Müzik Yarışmaları, Satranç, Spor Müsabakaları, TUBİTAK Olimpiyatları hazırlık ve katılımı, Bilim Şenliği, Resim Çalışmaları Sergisi, Kış ve Yaz Öğrenci Yemekleri, Yaz Festivali vb. 2004-2005 Yılında geniş katılımlı bir “Atatürk-AB-Türkiye” konulu HASAL Gençlik Forumunu da başarıyla gerçekleştiren öğrencilerimizle mezuniyetleri sonrasında da her yıl 4 Haziran gününde “Talaş Böreği Günü” düzenleyerek birlikteliğimizi sürdürmekteyiz. HASAL, Fiziki altyapısı ve donanımı, Yurdumuz için onur verici bir eğitim-öğretim ortamı ve alanında uzman eğitim kadrosuyla çalışmalarını sürdürmektedir.