hızlı zayıflamanın yöntemleri

Ömer
Yönetici
hızlı zayıflamanın yöntemleri nelerdir?

ABD’de bulunan New York City Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı araştırmada kilo vermenin en etkili yolunun spor salonunda yapılan toplu egzersizlere katılmak olduğu ortaya çıktı.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre diyetini spor salonunda katıldığı egzersiz programlarıyla destekleyenler bir diyetisyene giderek onun verdiği listeler doğrultusunda rejim yapanlardan iki kat daha hızlı kilo veriyor.

Psikologlar diyet yapan kişilerin karşılarında emeklerinin karşılığını alarak istediği kiloya yaklaşan birinden olumlu yönde etkilendiğini belirtti.

Bilim insanları grupla yapılan egzersiz seanslarında kişilerin diyet konusunda birbirleriyle paylaştıkları bilgilerin değerli ve yüreklendirici nitelikte olduğu konusunda hemfikir.

141 erkek ve kadından oluşan bir grup üzerinde gerçekleştirilen çalışmada deneklere 48 hafta boyunca bireysel diyet ve grup egzersizleriyle diyet yaptırıldı.

Çıkan sonuçlarda kendisiyle aynı amaca sahip bir grupla egzersiz yaparak kilo vermeye çalışanların bireysel olarak bir diyetisyen eşliğinde çalışanlardan daha kolay zayıfladığı ortaya çıktı.

Ayrıca şu yöntemle de hızlı kilo verebilirsiniz;

- Herkes kilo almanın kolay, vermenin ise zor olduğunu düşünüyor. ehow.com sitesinde yer alan haberde, nasıl hızlı ve kolay bir şekilde kilo verebileceğinizi bulabilirsiniz. Bu adımlar size doğru yolu gösterecek:

1. Kilo vermeye başlamadan önce, öncelikle hızlı ya da kolay kilo vermek mi istiyorsunuz, buna karar vermelisiniz. Örneğin, hızlı kilo vermeye kararlıysanız, daha uzun süre ve çabayı göz önünde bulundurmalısınız. Yok eğer kolay kilo vermek istiyorsanız, muhtemelen daha fazla zamanı olanlar ve çaba harcayanlar kadar kilo veremeyeceksiniz.

2. Hangi yöntemle kilo vermek istediğinizi belirleyin. Kilo verirken egzersiz ya da diyet mi yoksa her ikisini tek başına mı uygulayacaksınız? Buna karar vermelisiniz. Egzersizle birlikte daha iyi bir beslenme ile sonuç daha güzel olacaktır. Bazıları için diyet, kilo verme çabalarından vazgeçmeye sebep olabilir.

3. Önceliğiniz (zaman veya çaba) hangisi olduğuna karar verince, beslenmenizi ya da egzersiz yöntemini değiştirmek için düzenli olarak diyetisyene gitmelisiniz. Bazı insanlar (örneğin, kalp hastalığı olanlar) kendilerini çok fazla yoramazlar, bu nedenle kilo verme yönteminin hızını azaltmak zorunda kalırlar.

4. Doktorunuzun diyeti ve egzersizi yasaklamadığını varsayarsak, bir sonraki adım için hazırsınız. Bu adım kilo verişinizi planlamaktır. Kilo vermek amacıyla, ne yapmaya ya da neye niyet ettiğinizi bir kâğıda yazın. Bu sayfayı motivasyon olması için saklayın. Ancak, bunları takip etmek zorunda olduğunuz kurallar gibi görmeyin. Bu liste, bir gün uygulamadığınızda ya da bozduğunuzda sizin moralinizi bozabilir ya da sizi kızdırabilir. Asabiyet ise bu listeden tamamen vazgeçmenize yol açabilir.

5. Kilo vermenin kolay şeklini seçerseniz, günlük aktivite seviyesinizi artırmalısınız. İşe ya da markete alışverişe gittiğinizde arabanızı daha uzağa park edin, asansör yerine merdivenleri kullanın.

6. Hızlı yöntemi seçerseniz, zamanınızı iyi kullanmalı ve daha fazla çaba sarf etmelisiniz. Arabanızı uzağa park etmek gibi sadece günlük aktiviteleri artırmak yerine aynı zamanda hemen her gün egzersiz yapmalısınız. Örneğin, haftada 3 gün (pazartesi, çarşamba, cuma) yüksek yoğunluklu çalışmalar yapmak, kilo verme hızınıza destek olacaktır. Günde birkaç saat çalışmalısınız. Pilates, aralıksız aerobik ya da hızlı tempoda yürüyüş yapabilirsiniz.

7. Son yapmanız gereken ise diyet ya da sağlıklı beslenme. Ancak yoğun ve tek yönlü diyetler yapmayın, çünkü bunlar sizin sağlığınızı bozar ve sizi çok fazla kısıtlar. Sevdiğiniz yiyeceklerden daha sağlıklı menüler oluşturarak istediğinizi yiyebilirsiniz. Örneğin, kızarmış tavuk yerine mısır gevreğiyle soslanmış fırında tavuğu deneyebilirsiniz. Bu daha sağlıklıdır ve tadı çok güzeldir, ayrıca üzerindeki mısır gevrekleri sayesinde kızarmış tavuk gibidir. Fast food restorantlarına çok sık uğruyorsanız büyük menülerden ve sodadan uzak durun, çay ya da su alın, çift katlı burger yerine standart tek katlı burgeri tercih edin. Hatta bir sonraki gidişinizde sadece cheeseburger ve salata almayı deneyin. Her gün kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinden ayrı tükettiğiniz gıdalardan sadece 120 kalori azaltarak, 10 günde 455 gram verebilirsiniz. Vücudunuz sağlıklı beslenerek ihtiyacı olan besinleri aldığı zaman, kilo verme sürecine yardım etmek için yağları daha etkili şekilde yakıyor.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Üst