hızlı okuma

agent force Harbi Aktif Üye
Hızlı okumak bir bütündür. Sadece bir yönümüzü geliştirirsek bu bir sıkıntıya dönüşecektir. Göz, beyin, algılama, dikkat, duyuş, beden gücü, duruş, nefes, bakışlar, nlp beraber yürümelidir. Aksi taktirde bir birini dengelemeyen güç dağılımı EMEĞİMİZİN BOŞA GİTMESİNE YOL AÇACAKTIR.

Eğer dakikada

200'ün altında okuyorsak zayıf,

250 civarında okuyorsak orta,

300-500 arasında okuyorsak iyice,

700-800 arasında okuyorsak çok iyi

1000 'in üzerinde okuyorsak fevkalade okuyoruz demektir.

Hızlı Okumak
Hızlı okumak esas olarak kelimelerin birer sembol olduğunu bunların seslendirilmeden sadece resmini çekerek beyine iletmek ve gelişmiş beyin fonksiyonlarının bunları fikre dönüştürmesi ve böylece okuduğunuz metni ezber boyutuna taşımaktır. Türkiyede 30 yıldır Abd de 150 yıldır uygulanan ve geliştirilen bir yöntemdir. Hızlı okuma için öncesinde beyin gücü, göz gücü, algılama dikkat gücünü arttırmak gerekir. Aksi taktirde 3 günde öğrenilecek bir çalışma değildir. En az 2 aylık bir süreci kapsar bu 2 aylık uğraşıda 300 yıllık bir yaşam olarak geri almak mümkündür.

Göz Geliştirilmesi
Gözümüzün yaklaşık olarak 130 milyon foton algılayıcısı vardır. Çok hassas bir algılayıcıdır. Aktif görme potansiyeli ne kadar artarsa o kadar güçlü bir şekilde farkeder. göz pasif bir alıcıdır. güçlendikçe gördüğü alanı otamatik algılar bizim gözümüzün sayfalarda sağa sola gidip gelmesi bizim gözümüzü eğitmediğimizden kaynaklanıyordur. normalde gözümüz baktığı alandaki her ufak ayrıntıyı hafızasına almıştır. Sayfaya bir halise bakıp kapadığımızda bile o veri beynimize alınmıştır. Bu kadar güçlü bir yapıyı ortaya çıkarma ve geliştirme için çalışmalar yapmamız gerekir. Aksi taktirde gözlerimiz çabuk sulanacaktır. Ağrıma yapacaktır. Çünkü hızlı okumada algılayıcılar gözlerdir. Eğer yeterli olgunluga erişmemiş bir gözümüz varsa hızlı okuma bir işkenceye dönüşecektir. Bu alıştırmaları teknikler kitabında resimli görebilirsiniz.

Algılama ve Dikkat
Algılama ve dikkat süremizi arttırmaz isek konuya odaklanamaz hızlı okurken veriler yanlış kodlanır ve bize zarar verir. yavaş veya yarı sesli okuduğumuz zaman veriler net bir şekilde anlarız gibi gelir. Ama insanın potansiyeli dakikada 300 değil 700 kelimedir. Bu eksik olan 400 kelimenin yerine boş düşünceler, diğer işlerimiz sıkıntılarımız ve hayallerimiz dolduracaktır. Böylece okumadan sıkılma okurken bir eseri bıkkınlık gelmesi, yada o günlerde yapmanız gereken bir işe yönleneceksiniz ve ne zaman kitap okumaya çalışsanız artık başka işlerde kendinizi bulacaksınız. Hızlı okuma ile en çok sayfalı büyük eser 3 saatinizi aşmayacaktır. Tekrar dediğim gibi anlama oranı ise ezber niteliğinde olacaktır.

Hızlı Okuma İle İlgili Neler Yapılabilir
Duruş: mümkün oldugu kadar dik ve kitapla aramızdaki mesafe çok olsun ne kadar mesefemiz artarsa o kadar geniş alan görmeye alışacaktır gözümüz, boyunda gerginlik oluşup laktik asit salgılamasını önlemek için nefes alış verişimizi kontrol edelim normal düzenimizi bozmasın kitap okuma aksi taktirde içimizden seslendirmeye geçecektir. Sürekli rahatlığımızı ve nefesimizi hissedelim.
İnternet: İnternet bu alanda bir çok site vardır. Bunlar gezilerek bir ön hazırlık ve bilgilenme elde edilebilir. Bir altyapı ve ön bilgi beceri oluşacaktır. googleye hızlı okuma, nlp,gibi terimler yazdığımız zaman ulaşabiliriz.
Kitaplar: Bu alanda yazılmış uygulamalı çok eserler vardır. Bunlarla beraber uygulamalarını yaparak ve göz beyin kaslar vücut beden beraber geliştirdiğimiz zaman 20 gün içinde yapacaklarımızı ve uygulamaları biliyor olacağız.
Alıştırmalar: Artık tüm bilgi beceri ve anteremanları biliyoruz. Bunları uygulayarak 30 günlük bir süreçte baş ağrısı, göz yanması gibi basit zorluklarda olsa artık hızlı okumaya geçtik tüm kütüphaneler bizi bekliyor. Bir günde 5, 6 kitap okumak kadar güzel bir şey olamaz diyerek herkese saygılarla...
alıntı değildir.
 
EMRE seda kolik
ben dakikada 5000 kelime okuyorum:D:D:D:D:D:D
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
M
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Misafir
M
Yanıtlar
11
Görüntülenme
18B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
14B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
62B
Üst