Hıdrellez Bayramı

Ömer
Yönetici
Hıdrellez Nedir - Hıdrellez Bayramı - Hıdrellez Bayramı Ne Zaman
Hıdırellez kelimesini çok duymuşsunuzdur ve büyüklerimizin bu günü nasıl heyecanla beklediğini bilirsiniz. Peki Hıdırellez nedir merak ediyorsanız yazmızı lütfen okuyun.
Hıdrellez, bütün Anadolu’da bilinen ve en yaygın olarak kutlanan mevsimlik bayramlarımızdan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak da adlandırılan hıdrellez günü, Hızır ve İlyas Peygamber’in yeryüzünde buluştukları gün olması nedeniyle kutlanmaktadır. Hızır ve İlyas sözcükleri birleşerek halk ağzında hıdrellez şeklini almıştır. Hıdrellez günü, Gregoryen takvimine göre 6 Mayıs eskiden kullanılan Rumi takvim olarak da bilinen Julyen takvimine göre 23 Nisan günü olmaktadır.

Halk arasında kullanılan takvime göre eskiden yıl ikiye ayrılmaktadır: 6 Mayıs’tan 8 Kasım’a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasım’dan 6 Mayıs’a kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır. Bu yüzden 6 Mayıs Günü kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelir ki, bu da kutlanıp bayram yapılacak bir olaydır.

Hızır, yaygın bir inanca göre, hayat suyu (ab-ı hayat) içerek ölmezliğe ulaşmış; zaman zaman özellikle baharda insanlar arasında dolaşarak zor durumda olanlara yardım eden, bolluk-bereket ve sağlık dağıtan, Allah katında ermiş bir ulu ya da peygamberdir. Hızır’ın hüviyeti, yaşadığı yer ve zaman belli değildir. Hızır, baharın, baharla vücut bulan taze hayatın sembolüdür.

Denizli İli, Çardak İlçesi’ne bağlı bir Yörük köyü olan Gölcük Köyü’nde de 6 Mayıs günü, halk takvimi açısından önemli nokta anlamına gelmektedir. Burada hıdrellez günü, günlük yaşama ilişkin tüm işlerin terk edilip, o güne özgü etkinliklerin gerçekleştirildiği önemli bir tarihtir. Hıdrellez, baharın ve yeni bir yılın başlangıcı olarak kutlanması gereken bir gün olduğu kadar, kutsallığından yararlanmak gerektiğine inanıldığından da yağmur duası yapılması gereken bir gündür aynı zamanda...
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst