Hentbol Nedir

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Hentbol Nedir? Hentbol Ne Demek

Hentbol, bir takımın 6’sı saha, 1’i kalede olmak üzere 7’şer oyuncu ile iki takım halinde oynadığı bir spor oyunudur. Maç içinde sınırsız oyuncu değişiklik yapılabilir. İlk yıllarında büyük stadyumlarda 11 kişilik takımlar halinde oynanan hentbol, 1950"lerden sonra bir salon sporu olmuş ve açık alan hentbolü giderek popülaritesini yitirerek kaybolmuştur.

Günümüzde Hentbol, özellikle Avrupa kıtasında büyük ilgi çekmektedir. İspanya"da ASOBAL Liga, Almanya"da Handball Bundesliga, İsveç"te Handbol ElitSerien, Danimarka"da TDC Ligaen sporun en üst düzeyde oynandığı yerel ligler olarak nitelendirilmektedir.

Modern hentbolda dünya ve olimpiyat şampiyonluğunu Avrupa Kıtası dışına çıkarabilen tek takım Kore olmuştur. Hem erkeklerde, hem de bayanlarda Asya kıtasının en iyisi olan Koreliler, Avrupa"nın devleri İsveç, Almanya, İspanya, Rusya, Danimarka, Norveç ve Fransa"ya kafa tutma başarısı göstermiştir.

Afrika"da futboldan sonra en çok ilgi çeken ikinci takım sporu olan hentbol, son yıllarda Kara Kıta"da büyük atılım yapmıştır. Mısır"da 1999"da düzenlenen Dünya Erkekler Hentbol Şampiyonası"nda ev sahibi ülke 4.olurken, 2005"te de Tunus kendi ülkesindeki şampiyonada ilk dörde girme başarısı göstermiştir.

Saha içi dağılım (Pozisyonlar)
Kaleci Sağ oyun kurucu Sol oyun kurucu Orta Oyun kurucu Sağ kanat oyuncusu Sol kanat oyuncusu Pivot
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
23B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
43B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst