Hct Nedir - Hematokrit Testi

Ömer
Yönetici
Hct Nedir, Hematokrit Testi Neden Yapılır, Hct Ne Demek

Kan testi raporunda HCT Ne Anlama Gelir

Hematokrit testi tahlil raporlarında,kısaltılmış şekli olan hct olarak gözükür.Hematokrit,kandaki alyuvarların (eritrositler)(Rbc) işgal ettiği hacmin total hacime oranı olarak bilinir.Bu nedenle oransal bir değer olduğu için % (yüzde) olarak belirtilir.Normal hematokrit değeri kadında ve erkekte cinsiyete göre farklılık göstermektedir.Örnek vermek gerekirse erkeklerde normal hematokrit değeri yetişkinler için % 41-53 dür.Bunun anlamı ise yetişkin erkeklerde 100ml kanda 41-53 ml eritrosit (kırmızı küre) bulunması demektir.Hematokrit değeri ,en sık olarak anemi(kansızlık) şüphesinde tanı koymak amaçlı değerlendirilen bir testdir.
Hematokrit testinin erkek ve kadınlarda,yaş gruplarına göre olması gereken normal değerleri ve hangi durumlarda düşüp yükseldiği aşağıda belirtilmiştir.
Erkek Kadın

13-15 yaş %37-49 %36-46
16-50 yaş %40-53 %36-46
>50 yaş %41-53 %36-46

Hematokrit testi klinikte sıklıkla anemi, kan kaybı, polistemi gibi durumların değerlendirilmesinde kullanılır.

Hematokrit Testinin Yüksek Çıktığı Durumlar
Polistemi(kan hücrelerinin fazlalığı), egzersiz, hemokonsantrasyon (dehidratasyon, yanık, aşırı kusma, intestinal obstrüksiyon ) ve yüksek rakımda yaşayan kişilerde

Hematokrit Testinin Düşük Çıktığı Durumlar
Anemi ve yatar pozisyonda Hct değeri düşer. Ayrıca saat 17.00-07.00 arasında ve yemeklerden sonra da Hct düzeyinde %10’luk bir düşme olabilir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
18B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst