Hazret-i Osmanın Son Sözleri

sevdaL Sustuklarım Büyür İçimde
Hazret-i Osman’ın son sözleri

Dört büyük halifeden Hz. Osman zaman
ında fitne, anarşi hızla yayılmaya başlamıştı. İslâm düşmanları, çeşitli dedikodular çıkararak, fitne ve fesadı yaymak teşebbüsüne geçtiler. Fitnenin ve fesadın en büyük kaynağı Mısır’da idi. Buradaki fitne hareketini, Yemenli bir Yahudi olan Abdullah İbni Sebe adındaki bir münafık yapıyordu.

Kurduğu gizli teşkilâktla, cahil ve başı boş Mısır kıbtilerini aldatarak bir çapulcu alayı topladı. Âsilerden onüçbin kişi, Medine-i münevvere şehrini sarmağa kadar ileri gidip, halifeye, hilâfetden çekilmesini zorladılar.
Hz.Osman ise, "

Resulullahın bana giydirdiği elbiseyi, elimle çıkarmam" buyurdu. Fakat, âsîler ısrarlıydılar.Hz. Osman’ın evini kuşattılar. Kuşatma, kırk gün devam etti. Eshâb-ı

kirâmın büyüklerinden Abdullah bin Selam hazretleri bu hali şöyle anlatır:

"Kuşatmada altında bulunan Hz. Osman’ı ziyaret etmek üzere yanına gittim. Bana rüyasını anlattı: "Kardeşim bu gece rüyamda şu pencereden Resûl-i Ekrem’i gördüm bana "Osman seni muhasara ettiler öyle mi?" diye sordu.

Ben de "Evet yâ Resûlallah" dedim. Resûl-i Ekrem "Seni susuz bıraktılar, öyle mi?" diye tekrar sordular. Ben de "Evet yâ Resûlallah" dedim. Bunun üzerine Resûl-i Ekrem bana bir bardak su verdi ve ben de o suyu içtim. Hatta soğukluğunu göğsümde duyarcasına kandım. Sonra Resûl-i Ekrem bana "İstersen seni onlara galip getirelim. İstersen iftarı bizim yanımızda yap" buyurdu. Ben de Resûl-i Ekrem’in yanında iftarı tercih ettim" dedi.
Hz. Osman âsilere sordu: " Benim de orada bulunduğum
bir zamanda Efendimiz, "Ey Şebir dağı dur. Zira senin üzerinde bir peygamber, bir sıddık ve iki şehidden başka kimse yoktur" buyurmadı mı? " Onlar: "Vallahi doğru söylüyorsun" dediler. Hz. Osman "Allahü Ekber" diye tekbir aldıktan sonra: "Kâ’be’nin abbi hakkı için şahid olun ki, ben şehidim" dedi.

Şam valisi Hz. Muaviye, işin ciddiyetini görerek, asker gönderme teklifinde bulununca,"Hasbünallah ve ni’mel vekil" Allah bana kafidir, O ne güzel vekildir, buyurdu.
Asiler, komşu
duvarından aşarak içeriye girdiler. Hz.Osman oruçlu olup, Kur’ân-ı kerîm okuyordu üzerine saldırıp şehid ettiler. Kan damlaları, " Allah sana kâfidir" mealindeki ayet-i kerime üzerine düştü. Son sözü, "Yâ Rabbi Ümmet-i Muhammed arasındaki tefrikayı kaldır ve kendilerini birleştir" diye üç kere duâ etmek oldu. Kelimeyi şehadet getirerek vefat etti. Abdullah bin Selâm diyor ki: "Hz. Osman bu şekilde duâ etmeseydi, kıyamete kadar Müslümanlar bir araya gelemezdi."
alıntı..

Son düzenleme moderatör tarafından: