Havacılık ve Uzay Üniversitesi geliyor

pesimist sanal alem
Türk Hava Kurumu tarafından ''THK Sabiha Gökçen Havacılık ve Uzay Üniversitesi'' kurulacak. YÖK'ten izin alınma aşamasında olan üniversite, 3 yıl içerisinde faaliyete geçecek.

THK Genel Başkanı Emekli Tümgeneral Osman Yıldırım, üniversiteyi hayata geçirebilmek için vakıf kurduklarını, üniversitenin vakfa bağlı olarak açılacağını anlattı.

İzin başvurusunda bulundukları YÖK'ün, konuya çok sıcak baktığını belirten Yıldırım, üniversite ile THK'ya bağlı havacılık eğitim merkezlerini akademi statüsüne kavuşturacaklarını söyledi.

Ankara Etimesgut'ta kurulacak üniversitenin ''THK Sabiha Gökçen Havacılık ve Uzay Üniversitesi'' adını alacağını kaydeden Yıldırım, ''Sabiha Gökçen gibi bir değeri Türk milleti yetiştirmiş. Onun ismini yaşatmamız lazım'' dedi.

Üniversitenin rektörlük binasının hazır olduğunu, YÖK'ten bu günlerde gelmesini bekledikleri iznin ardından isminin yer aldığı levhayı asacaklarını anlatan Yıldırım, ''Havacılık bu ülkede çığ gibi büyüyor, bu büyümeye ayak uydurmamız lazım'' diye konuştu.

MESLEK YÜKSEK OKULLARI 2011'DE AÇILACAK
Yıldırım, THK'nın, bölge ülkelerdeki eğitim uçakları ve iş jetlerinin bakımına talip olduğunu ifade ederek, Kurum'un Ankara'da olduğu gibi İstanbul, İzmir, Antalya ve Samsun'da da uçak bakım merkezi kuracağını bildirdi.

THK'nın Havacılık Meslek Yüksek Okullarının İzmir ve Ankara'da hizmete gireceğini kaydeden Yıldırım, gelecek yıl üniversite yerleştirme sınavlarına yönelik kılavuzlarda yer alacak bu okullardan mezun olan gençlerin, dünyanın her yerinde iş bulabileceklerini vurguladı.

Türkiye'de 5 noktada bulunan THK yangın söndürme uçağı merkezi sayısının kısa sürede 6'ya çıkacağını anlatan Yıldırım, yangın söndürme uçağı filosunu 22'ye çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

HER İLE HAVACILIK EĞİTİM MERKEZİ
Osman Yıldırım, 2003 yılında havayolları için pilot yetiştirmeye başladıklarını anımsatarak, yerli pilot sayısını yükseltmek için pilotaj kurslarının sayısını artırma kararı aldıklarını söyledi.

2025 yılında 81 ilde havacılık eğitim merkezi kurmayı hedeflediklerini belirten Yıldırım, 3 yıl içinde İzmir, İstanbul, Bursa, Antalya, Samsun, Kayseri ve Erzincan olmak üzere 7 ilde havacılık eğitim merkezi açmış olacaklarını bildirdi.

İstanbul ve İzmir'deki kursların bu yıl faaliyete geçeceğini ifade eden Yıldırım, İstanbul'daki merkeze ilişkin ''Müthiş bir rağbet var, Florya'daki okulumuza 100 civarında genç başvurmuş durumda. Burada yer derslerimizi vereceğiz. Çorlu'da da uçuş derslerini vereceğiz'' diye konuştu.

Pilotaj eğitimi için yabancı ülkelerden bile talep geldiğini belirten Yıldırım, ''Avrupa, Balkanlar, Kafkasya, Kuzey Afrika'dan ülkeler var. Uçuş okulumuzun yıllık 200 kapasitesi var. Bunu 300'e çıkarmayı, 100'ünü dış ülkelerden gelecek öğrencilere kullandırmak istiyoruz'' dedi.

Son düzenleme moderatör tarafından: