hava kirliliği ile ilgili gazete haberleri

Sehbal Üye
Soru: hava kirliliği ile ilgili gazete haberleri verir misiniz

Cevap:

Konya'da Hava Kirliliği Alarmı
Konya'da Hava Kirliliği Değerlerinin İnsan Yaşamını Tehdit Eder Boyuta Ulaşmasına Rağmen Yetkililerin Tedbir Almamasına Tepkiler Her Geçen Gün Artıyor.
Konya'da hava kirliliği değerlerinin insan yaşamını tehdit eder boyuta ulaşmasına rağmen yetkililerin tedbir almamasına tepkiler her geçen gün artıyor. Yerel gazeteler, son günlerde hava kirliliği ile ilgili haberleri manşetlerine taşırken, İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci, akciğer ve solunum rahatsızlığı olan hastaların dışarı çıkmaması uyarısında bulundu. Valilik, Belediye ve Çevre İl Müdürlüğü ise sessizliğini koruyor.

Çevre ve Orman Bakanlığı, Hava Kalitesi İzleme İstasyonları'na ait internet sitesinde yayınlanan Konya'daki partikül madde ve kükürtdioksit miktarı oranları da kirliliğin geldiği ürkütücü noktayı gözler önüne seriyor. Nefes alamayacak duruma geldiklerini belirten vatandaşlar ise yetkililere tepkili. Konya'da 30 Aralık 2006'da saat 09.00'da yapılan ölçümde, kükürtdioksit miktarı metreküpte bin 225 mikrogram, saat 10.00'da yapılan ölçümde ise bin 408 mikrogram olarak belirlendi. Aynı gün saat 13.00'te yapılan ölçümlerde ise partikül madde miktarı metreküpte 627 mikrogram çıktı.

Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mete Kalyoncu, geçen hafta düzenlediği basın toplantısında havadaki partikül madde miktarının 154 mikrogram/metreküp olması gerekirken Konya'da ortalama 600'e ulaştığını belirterek, kamuoyunun dikkatini bu konuya çekti. Kalyoncu açıklamasında, ''Bu rakam tehlike sınırı olan 300 değerinin iki katı. Hava kirliliğindeki artış nedeniyle artık çok ciddi önlemler alınması gerekiyor. Plakalarda tek-çift uygulaması, sokağa çıkma yasağı gibi bir dizi önlemler de düşünülebilir'' dedi. Çevre ve Orman Bakanlığı'nın kabul ettiği kükürtdioksitte tehlike sınırı 400 mikrogram/metreküp.

'MASKE KULLANIN' ÖNERİSİ

İl Sağlık Müdürü Hasan Küçükkendirci, yoğun hava kirliğinin bazı hastalıkları tetiklediğini belirterek, zorunlu kalınmadıkça sokağa çıkılmaması uyarısında bulundu. Dr. Küçükkendirci, ''Geçen yıllara göre Konya'da hava kirliliği önemli boyutlarda arttı. Özellikle üst solunum yolları rahatsızlığı bulunanların çok dikkatli olması gerekiyor. Kronik akciğer hastalığı ve nefes darlığı olanlar bu havalarda zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamalı. Hava kirliliği kalp krizi, astım ve nefes darlığı hastalıklarını da tetikleyebilir. Kükürt ve diğer zehirli maddeler vücuda alınıyor ve bu da sağlığı olumsuz etkiliyor. Bu olumsuzlukları yaşamamak için maske kullanılmasını öneriyoruz'' diye konuştu.

BAKANLIK VERİLERİ ÜRKÜTÜCÜ

Çevre ve Orman Bakanlığı, Hava Kalitesi İzleme İstasyonları'na ait internet sitesinde yayınlanan Konya'daki partikül madde ve kükürtdioksit miktarları da kirliliğin geldiği ürkütücü noktayı gözler önüne serdi. Sitedeki resmi verilere göre, Konya'da 30 Aralık 2006'da yapılan ölçümlerde sabah saat 09.00'daki kükürtdioksit miktarı metreküpte bin 225 mikrogram, saat 10.00'da ise bin 408 mikrogram olarak görüldü. Aynı gün saat 13.00'da yapılan ölçümlerde ise partikül madde miktarının 627 mikrogram olarak ölçüldü. 31 Aralık 2006'da yapılan ölçümlerde de sabah saat 10.00'daki kükürtdioksit miktarı 560 mikrogram/metreküp, 11.00'da yapılan ölçümlerde ise partikül madde oranı 632 mikrogram/metreküp olarak görülüyor.

Hava kirliliği öldürüyor

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Türkiye’de, bir yılda hava kirliliğinden 21 bin 300 kişi ölüyor. Veriler, hava kirliliğine bağlı ölümlerde çarpıcı tabloyu gözler önüne serdi. Türkiye’de bir yılda yaşamını kaybeden yaklaşık 240 bin kişinin yüzde 10’u, hava kirliliğine bağlı olarak hayatını kaybediyor. Hava kirliliğinden ölüm sıralamasında Türkiye, dünyada 14. sırada yer alıyor.
Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünyada bir yılda iç mekan kirliliği nedeni ile 1 milyon 497 bin kişi, dış mekan kirliliği nedeniyle ise 865 bin kişi olmak üzere toplam 2 milyon 362 bin kişi hava kirliliğine bağlı olarak ölüyor. Yani dünyadaki yaklaşık 50 milyon ölümün yüzde 4-5’ine hava kirliliği neden oluyor.
Havva kirliliğine bağlı ölümler açısından dünya ülkeleri arasında sıralama yapıldığında ise kalabalık nüfusu ile ilk sıraya Çin yerleşiyor. 656 bin 300 kişi ile birinci sırada Çin, 527 bin 700 kişi ile ikinci sırada Hindistan, 99 bin 400 ölüm ile üçüncü sırada Pakistan geliyor. Türkiye ise yıllık 21 bin 300 kişinin hava kirliliğinden ölümü ile 14’üncü sırada yer alıyor.
Dünya Sağlık Örgütü verilerinde hava kirliliği sıralamasında Türkiye, dünyada 15’inci sırada yer alıyor. (Ankara/ANKA)
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
12B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Üst