Hangi Yaşta Kaç litre su içilmeli?

  • Konuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
  • Görüntülenme 2.300
M
Misafir
Hangi Yaşta Kaç Litre Su İçilmeli? Yaşa göre su içme listesi var mı?
 
Sehbal Üye
Hangi Yaşta Kaç Litre Su İçilmeli?
Yaz aylarında tüketimi artan suyun, çocuklarda yetişkinlere göre daha fazla ihtiyaç yarattığını dile getiren Diyetisyen Canan Aksoy, su tüketiminin önemine ve eksikliğinde çocukları bekleyen tehlikelere vurgu yaptı.
Bebeklerin yetişkinlere, erkeklerin kadınlara göre vücudunda daha çok su bulunmaktadır. Kas hücrelerindeki su miktarı, yağ hücrelerinden daha fazladır. Çocukların su gereksinimi göreceli olarak yetişkinlerden daha fazladır ve susuzluktan yetişkinlere kıyasla daha fazla etkilenirler.

Yeterli su tüketmeyen çocuklarda bilişsel ve fiziksel fonksiyonlar yavaşlar, vücut ısısı yükselir. Sıvı kaybı devam edip eksilen su yerine konmadığında solunum artar, terleme ve idrar çıkışları azalır.

Çocuğun Susamasını Beklemeyin

Vücuttan sıvı kaybı, idrar, ter, dışkı ve solunum yoluyla olur. Yaz aylarında artan hava sıcaklığıyla beraber terle ve vücut ısısının korunması için harcanan sıvıyla beraber, sıvı ve elektrolit kaybı artar. Bu atılan ve harcanan sıvının yerine konması gerekir.

Çocukların susamasını beklemeden su içmelerini sağlamak gerekir. Susama hissi su gereksinimini karşılamayı beklemek için her zaman doğru zamanı göstermez.

İdrar çıkışları azalan ve idrar rengi koyulaşan, fiziksel aktivitesi yavaşlayan, ağız kuruluğu gelişen, zamansız uykusu gelen çocuklarda hafif veya orta şiddette sıvı kaybı gelişmiş olabilir. Bu durumdaki çocukların sıvı ihtiyacı hemen karşılanmalıdır.

Çocukların bizden daha enerjik olduğu, terle daha fazla sıvı kaybettiği unutulmamalıdır. Yaz aylarında okulların tatil olmasıyla beraber çocukların fiziksel aktivitesi de genelde artar. Fiziksel aktivite hava sıcaklığıyla birleşince terle gelişen sıvı kaybının daha fazla olduğu göz ardı edilmemelidir.

Yaşlara Göre Günlük Su İhtiyacı
7-8 yaşındaki kız ve erkek çocuklarının ortalama sıvı gereksinimi 1 litredir (yaklaşık 5 su bardağı ). 9-13 yaş grubunda ki kız çocukların ortalama sıvı gereksinimi 2 litre (yaklaşık 8 su bardağı ), erkek çocuklarınınsa 2,2 litredir ( yaklaşık 9 su bardağı ).

Terleme ve fiziksel aktiviteye göre bu miktarlar değişiklik gösterebilir. Sıcak havada artan ter ve vücut ısısının korunması için kaybedilen sıvı miktarı artacaktır. Spor veya fiziksel aktivite yapan bir çocuğun susama hissi gelişmeden ortalama 20 dakikada bir sıvı alması gerekmektedir.

En İyi Test İdrar Rengi
Suyun yeterli alınıp alınmadığının en iyi göstergelerinden biri idrar sıklığı ve rengidir. İdrar rengi açık- soluk sarı değil de koyu renkli ve az miktardaysa sıvı alımı yeterli gitmediğinin göstergesidir. Spor veya egzersiz yapan çocukların egzersizden sonraki ilk bir saat içinde idrara çıkıyor olmaları, egzersiz sırasında yeterli miktarda sıvı aldıklarının önemli işaretlerinden biridir.

Hava sıcaklıklarının yüksek gittiği bu aylarda çocuklarınızın su tüketimine özen gösterin, idrar rengi ve sayısını takip etmeye çalışın. En önemlisi de çocuklarınıza su alışkanlığını kazandırın, su için iyi örnek olun, suyun önemini anlatıp su içmelerine destek olun.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
377
Yanıtlar
0
Görüntülenme
13B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
391
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst