Hangi rüzgar hangi yönden eser

Ömer
Yönetici
Rüzgar isimleri nereden gelir hiç düşündünüz mü? Osmanlı döneminden bu yana rüzgarların geldiği yönlere göre isimler kullanıyoruz. Peki bu isimler neyi ifade ediyor? Rüzgar isimlerinin anlamları üzerine bir çalışma yaptık ve bu bilgilere ulaştık.

Hava kütlelerinin yatay yöndeki hareketlerine Rüzgar denir. Rüzgarlar basınç farklılıklarından doğar ve daima yüksek basınç alanlarından alçak basınç alanlarına doğru eser.

Rüzgarların sapma gücü enleme ve rüzgarın hızına göre değişir. Birbirine komşu iki yerin farklı ısınması durumunda öncelikle rüzgar görülür.

ruzgar-isimleri-1.png

ruzgar-isimleri-2.png

ruzgar-isimleri-3.png


Karayel : Türkiye'ye kuzeybatıdan esen soğuk rüzgarlardır. Kışın kar yağışlarına, yazın sağanak yağışlara neden olur.

Yıldız : Türkiye'ye kuzeyden esen soğuk rüzgarlardır. Karadeniz kıyılarına yağış bırakırlar. Kar yağışına neden olurlar. Karayel ile karışık estiğinde kar fırtınaları görülür.

Poyraz : Türkiye'nin hemen her yerinde esen rüzgarlardır. Yaz poyrazı serinletici etki yapar. Kışın ise kuru soğuklara neden olur.

Samyeli (Keşişleme) : Güneydoğudan esen, sıcak ve kuru çöl rüzgarlarıdır. Ürünler üzerinde kurutucu ve kavurucu etki yaparlar. Türkiye'de Güneydoğu Anadolu ve Doğu Akdeniz'de etkisi daha belirgindir.

Lodos : Türkiye'ye güneybatıdan esen sıcak ve nemli rüzgarlardır. Lodos yağış bırakmaz ancak havadaki nem miktarını artırır. Ardından hava soğuyunca bu nem yağışa dönüşür. Belli bir esme mevsimi yoktur. Kış aylarıda estiğinde ılıtıcı etki yapar.

Kıble : Güneyden esen sıcak rüzgarlardır. Akdeniz kıyılarına yağış bırakırlar. Torosların güney yamaçlarında etkili rüzgarlardır.

Rüzgarların Açıları

Yıldız : Kuzey : 0° N
Poyraz : Kuzey doğu : 45° NE
Doğu : Gündoğusu : 90° E
Keşişleme : Güneydoğu 135° SE
Kıble : Güney : 180° S
Lodos :Günbatı : 225° SW
Batı : Günbatısı : 270° W
Karayel : Kuzeybatı : 315° NW
 
Son düzenleme:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst