Hamilelikte Hangi Aşılar Yapılmalı

Sehbal Üye
Hamilelikte yapılan aşılar, Hamilelik döneminde yapılması gereken aşılar hangileri? Hamilelikte hangi aşılar yapılır gebelikte yapılan aşılar nelerdir?
hamile asilari.jpg
Evet harbi anne adayları çok yararlı bir konu ile karşınızdayız, sadece bilgi olsun diye yazıyoruz doktorunuz en iyisini sizin için bilir.

Gebelikte hangi aşılar yapılmalı hemen öğrenelim sevgili Anne adayları mutlaka bu aşıları olmalısınız sakın ihmal etmeyin diyerek küçük bir hatırlatma yaparak sizlere konumuza geçiyoruz.
Önlenebilir hastalık ve ölümlerin azaltılmasındaki en önemli etkenlerden biri annenin, fetüsün ve yenidoğanın aşılanmasıdır. Aşı anne ve fetüsün sağlığını korurken aynı zamanda geçen pasif antikorlar sayesinde, yenidoğanın ilk altı ayında enfeksiyonlardan korunması sağlıyor.

Hepatit B aşısı:
Taşıyıcı annelerin bebeklerine doğum esnasında hastalık bulaştırmaları mümkün. Bu nedenle hepatit B taşıyıcı annelerin bebeklerine doğar doğmaz ilk 12 saat içerisinde hepatit B aşısı ve immunglobulini uygulanmalı. Eşi hepatit B taşıyıcı olan anne adayları hamileliğe kadar aşı yaptırmamışsa hamilelikte mutlaka aşılanmalı.

İnfluenza (grip) aşısı:
Grip aşısı her yıl oluşan antijene göre hazırlanan ölü virüs aşısıdır. Hamilelikte grip aşısı yaptırmanın herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Ayrıca grip aşısı emzirme döneminde de güvenle yapılabilir. Hamileliğinin 2. ve 3. trimesterini grip mevsiminde geçirecek olan tüm anne adaylarına grip aşısı yaptırmaları önerilir.

Tetanoz aşısı:
Daha önce aşı yaptırmamış anne adaylarının hamileliğin ikinci ve üçüncü trimesterinde birer ay ara ile iki doz tetanoz aşısı yapılır. İlk aşıdan altı ay sonra üçüncü doz verilir. Daha önce tetanoz aşıları serisini tamamlamış hamilelere aşısının üzerinden 10 yıldan fazla süre geçmiş ise tek doz aşı yapılır. Yenidoğan döneminde bebekte gelişebilecek tetanoz ` ölümcül olacağından, hastalığın önlenmesi için tetanoz aşısı çok önemlidir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
22B
Üst