Hamilelik ve Doğum

deep Harbi Aktif Üye
Hafta Hafta Hamilelik - İlk Ay

Hamileligin başlangıcı cogu anne baba adayı için oldukça kafa karıştırıcıdır. Özellikle planlı bir şekilde çocuk sahibi olmaya karar veren ve buna yönelik olarak; cinsel ilişki sıklığını planlayan çiftlerde adet gecikmesini takiben yapılan hamilelik testi pozitif çıktığında büyük bir sevine yaşanır. Doktorla görüşüp ilk kontrole gidildiğinde de ilk şaşkınlık yaşanacaktır. Genelde adet kanaması 1 hafta kadar geciktiğinde doktora giden çift yaklaşık 5 haftalık hamile olduğunu öğrendiğinde ilk tepki olarak buna pek inanmaz. Çünkü hamile kaldığını düşündüğü cinsel ilişkiden bu yana sadece 3 hafta geçmiştir oysa doktoru kendisine 5 haftalık hamile olduğunu söylüyordur. Bunun nedeni hamilelik haftası ya da daha doğru deyişle hamilelik yası hesaplanırken hamile kalındığı düşünülen ilişkinin gerçekleştiği değil son adet kanamasının başladığı ilk günün hamileliğin de başlangıcı olarak kabul edilmesidir.

Oysa adet kanamasının başladığı ilk gün ortada bebek olmadığı gibi daha henüz gelişmiş bir yumurta hücresi de yoktur. Bu hesaplama seklinin nedeni her zaman hamile kalınan ilişkinin olduğu günün saptanamamasıdır. Oysa son adet tarihi temel alındığında istatistiksel acıdan her sey cok daha kolay olur. Bu hesaba göre insanlarda hamilelik 280 gün yani 40 hafta sürer. Dünya üzerinde birkaç ülke hariç her yerde son adet tarihi formülü kullanılmaz. Tüp bebek uygulamalarındaysa son adet tarihi yerine embriyo transferinin yapıldığı gün esas alınarak hesaplama yapılabilir. Bir ay 30 gün olarak kabul edildigindeyse 280 gün tam olarak 9 ay 10 güne denk gelir.

Ancak ay hesabı cogu zaman kafa karıştırıcı olur. Bu nedenle hamilelik takipleri yapılırken ay hesabı kullanılmaz bunun yerine hafta hesabı tercih edilir. Benzer şekilde hafta hesabı yapılırken de dikkat edilmesi gereken nokta içinde olunan hafta değil, bitirilen haftanın dikkate alınmasıdır. Örneğin son adet tarihine göre 11 hafta 3 günlük hamile olan bir kadın kendisini tanımlarken 12 hafta olarak tanımlamamalıdır. Bu özellikle hamileliğin ileri dönemlerinde zaman zaman yanlışlıklara neden olabilir. Bu nedenle hamile bir kadın haftanın hangi gününde hamilelik haftasının değiştiğini bilmeli ve doktoru ile konuşurken bu hesabı dikkate almalıdır.

Hamilelik yaşı ile ilgili bu kısa bilgiden sonra hamileliğin ilk 4 haftasına kısaca bir göz atalım. Hamile kalmak için çabalayan bir kadın adet gecikmesi olduğu gün istatistiksel olarak 4 haftalık hamiledir. Dolayısıyla hamilelik hakkında konuşurken 1, 2 ya da 3 haftalık bir hamilelikten söz edebilmek pek mümkün değildir. Ancak hamile kalındığı fark edildikten yani 4 haftadan sonra geriye doğru düşünülerek ilk 3 hafta hakkında konuşulabilir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
225B
Üst