Halepçe Katliamı

deep Harbi Aktif Üye
16 Mart 1988 yılında Irak-İran Savaşı'nın 8. yılında Halepçe bölgesinde kimyasal silah kullanılarak yapılan katliam. Irak Devlet Başkanı olan Saddam Hüseyin'in El-Enfal Harekatı adı altında gerçekleştirdiği bu operasyonun hedefi, Irak'ın kuzey bölgesinde yaşayan sivil Kürt yerleşimcilerdi.

Celal Talabani önderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliğine bağlı birlikler ve İran askerleri birlikte hareket ederek Halepçe kasabasına girdiler. Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, İran ordusu ile Celal Talabani'nin birliklerini durdurmak için, Kimyasal Ali lakaplı Kuzey Cephesi Komutanı olan Korgenarel Ali Hasan al-Majid al-Tikriti'ye kimyasal madde kullanması talimatı verdi. Halepçe kasabasına karşı bombardıman, 16 Mart 1988'de kimyasal madde taşıyan 8 adet MİG-23 uçağı tarafından başlatıldı. Halepçeliler, Irak ordusunun yaptığı hava bombardımanından sonra sığınaklara çekildilerse de bir süre sonra helikopter ve uçaklardan atılan kimyasal gazlardan kendilerini kurtaramamışlardır. Birçoğu çocuk ve kadın olan Halepçe halkından, Kürdistan Yurtseverler Birliğine bağlı birliklerden ve İran askerlerinden yaklaşık 5000'den fazla insan öldürüldü, 7000'den fazla kişi yaralandı. Katliamdan daha sonra yapılan detaylı araştırmalar sonucunda ölü ve yaralı sayısının çok daha fazla olduğu belirtildi. Saddam Hüseyin'in ırkçı ve haksız siyasetine muhalif olan bölge halkı bu tavırlarını acı bir şekilde ödedi.

19 Ağustos 1988 tarihinde İran ile Irak arasında ateşkes anlaşması imzalandı. Irak hükümeti, İran ile yapılan ateşkes antlaşmasından 5 gün sonra Halepçe'yi geri aldı. Saldırılar sonrası bölge halkı tamamen mülteci durumuna düştü.
halepce.jpg
Halepçe Katliamı'nın tek sebebi bölgede yaşayan halkın Kürt olması değildi. Bölgede İslami grupların güçlü olması da Saddam'ın Halepçe'de kimyasal gaz kullanarak nüfusu ortadan kaldırmak istemesinin sebeplerinden biridir. Bölgede bulunan güçlü İslami hareket, Saddam tarafından iktidarı için tehlike olarak görülmüştür.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
2
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Üst