Hacı Arif Bey Kimdir?

Ömer
Yönetici
Hacı Arif Bey Kimdir? Kısaca

Türk musikisinin en ünlü bestekarlarından. Hacı Arif Bey 1831 yılında İstanbul'da doğmuştur. Çerkes asıllıdır. Babasının adı Bekir Bey'dir.

Türk musikisinde hızlı bir yükseliş kaydederken birçok ünlü bestekardan eğitim almıştır. Bunlar arasında Zekai Efendi, Dede Efendi, Haşim Bey gibi isimler bulunmaktadır. Muzika-i Hümayun'da musiki dersleri almıştır. Sultan Abdülmecid tarafından sarayda görevlendirilmiştir. Klasik formlarda eserleri başarısız olan Arif Bey besteciliğe yönelmiştir.

Herkesin kolaylıkla anlayabileceği, çok akıcı, musikinin mistik ve ağır söyleminden çıkarak çok yeni bir çığır açmak istiyordu. Hacı Arif Bey'in besteleri çok farklıydı. Belli kurallar dahilinde olduğu hemen gözlemleniyordu. Bestelerini söz konusu bu kurallara uygun olarak yapan ilk sanatçı olarak kabul edilen Hacı Arif Bey, kendisinden sonra çıkan birçok besteciyi bu farklı bakış açısı ile etkilemiş ve kendi bulduğu sistemi aktarmıştır.

Üslup bakımından bakılacak olursa; beste yapan sanatçılardan ayrıldığını görürüz. Birçok bestesinde eski sanatçılar gibi geleneklerden değil, hayatın içinden konular seçmiş ve birçok kesime hitap edebilen bir üslup kullanmıştır.

Musikiyi sadece belli bir kesimin dinlediği bir sanat dalı olmaktan çıkararak besteleri ile halkın yaşantısının sarayları etkilemesine sebep olmuştur. Hacı Arif Bey'in şarkılarına baktığımızda çok iyi makam ve ritim çeşitliliği olduğunu görürüz. Makam ve usul yönünden aynı şeyleri kullandığında bile dinleyenlere çok farklı hisler vermiştir. Her zaman aynı türden şarkılar yapmaktan uzak durmuş ve bir fark oluşturmuştur.

Hacı Arif Bey'in Türk müziğine yaptığı en önemli katkılarından biri müsemmen usulüdür. Bu usulde güfte ile beste tam bir birliktelik gösterir. Kürdilihicazkar anlatımını musikinin en çok kullanılan usullerinden biri olmasını sağlamıştır. Çok iyi ve çok hızlı beste yapabilen ve bu bestelerinde çok farklı makamlara ulaşabilen Hacı Arif Bey'in haftada 50'ye yakın beste yaptığı olmuştur. Sözlü öğrenim döneminin ve geleneğinin bir talebesi olan Hacı Arif Bey'in bir özelliği de nota bilmemesi ve herhangi bir çalgı aleti çalamamasıydı. Ancak çok iyi bir hafızaya sahipti.

Okuyuculuğu çok iyi olan Hacı Arif Bey'in bildiği şarkıların sayısı binin üzerindeydi. Yüzlerce şarkı bestelemiş olan Hacı Arif Bey, Şevki Bey, Zati Arca gibi birçok sanatçıyı da Türk musikisine kazandırmıştır. Biri beste, biri de yürük semai, biri tevşih formlarında olmak üzere bestecinin 327 şarkısı günümüzde bilinmektedir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst