gusül abdesti hangi hallerde alınır

Ömer
Yönetici
gusül abdesti hangi hallerde alınır, gusül abdesti almayı gerektiren durumlar, boy abdesti almayı gerektiren haller nelerdir

Her yetişkin müslümanın merak ettiği ve bilmesi gerektiren bir durumdur bu konu ve sizlere guslü gerektiren durumları yazımızıda anlatacağız HarbiForumcular.s

Hayz veya lohusalık hâli bitince yahut cünüp olunca gusletmek farzdır.
Hayz bitince, cünüp de olursa, ikisi için bir gusül yetişir. Kadın cünüp iken hayz görürse, isterse hemen gusleder, isterse hayz bitene kadar bekler, sonra ikisi için bir defa gusleder.

Üç şekilde cünüp olunur:

1- Zekerin [penisin] ucu, sünnet derisi altındaki yuvarlak kısım, ferce [hazneye] girince erkek de, kadın da cünüp olur.

2- Erkekte koyu beyaz ve kadında akıcı sarı menî, yerinden şehvetle kopup çıkarsa cünüp olunur.

3- İhtilâm ile, yani rüyâda şehvetlenip uyandığı zaman, menî akmış olduğunu gören erkek ve kadın cünüp olur. Rüyada ilişkide bulunduğunu görür, fakat uyanınca meni akmamışsa, meni yoksa gusletmez. Bazı alimler kadının menisi içeri akar, ihtiyaten yıkanması iyi olur demişlerdir.

Guslü gerektiren haller

1- Şehvet ile yerinden ayrılan menî, idrar yolunda kalıp, dışarı çıkmadığı müddetçe, gusletmek gerekmez. Sonra buradan, şehvetsiz de çıkınca, gusletmek gerekir.

2- İstimnâ [mastürbasyon] guslü gerektirir. Kadın veya erkek tarafından yapılan mastürbasyon, zevk için olursa harâm, sükûnet bulmak için olursa câiz, zinâ tehlikesi olursa, vacip olur. Yani, sırf zevk için olursa harâmdır. Sükûnet bulmak için olursa günâh olmaz. Zinâ etme tehlikesi olunca, zinâdan korunmak için mastürbasyon yapmak lâzım olur.

3- Cünüp olup, idrar yapmadan guslettikten sonra menînin geri kalan kısmı, şehvetsiz aksa, tekrar gusletmek gerekir. Bunun için, gusülden önce idrara çıkıp, idrar yolunda kalmış olan menî parçasını çıkardıktan sonra gusletmek lâzımdır. Şâfiî’de, idrara çıkılmış olsa da, meni gelirse, tekrar gusletmek gerekir. Guslettikten sonra kadından kocasının menisi çıksa gusül gerekmez.

4- Zekerin ucu, kadının veya erkeğin dübürüne girince, menî aksa da, akmasa da, her ikisine gusletmek farz olur. Hayz hâlinde de, temiz iken de kadına dübüründen yaklaşmak harâmdır. Büyük günâhtır. Livata veya cinsî sapıklık denilen oğlan kirletmek daha büyük günâhtır. Hayvana tecavüz edene de gusül gerekir. Çok çirkin ve büyük günâhtır.

5- İhtilâm olan, uyanınca, yatakta, elbise veya bacağında yaşlık görürse, bunun mezi denilen beyaz akıcı sıvı olduğunu anlarsa veya uyanık iken mezi akarsa, gusül gerekmez.

6- İhtilâm olduğunu hâtırlamadan, menî görenin, gusletmesi lâzımdır. Uyanıp, çamaşırında menî gören, ihtilâm olduğunu hâtırlamasa da gusleder. Mezi sansa ihtiyâten gusleder.

7- Parmak ferce sokulunca, lezzet duyulursa, gusletmek gerekir. Lezzet duyulmazsa, gusletmesi iyi olur. Kadın doktoruna muayene olan kadının durumu da böyledir. Yani parmak girince zevk almışsa gusül gerekir, zevk almamışsa gusül gerekmez. Rahim hastalıklarında hazneye bir aletle ilaç sokuluyor, genelde bu işten zevk alınmadığı için gusül gerekmez. Zevk alan çıkarsa gusül gerekir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
37B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
15B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
31B
Üst