Gürültü kirliliğinin insan sağlığına etkileri nelerdir?

Ömer
Yönetici
Her türlü kirlilik insan sağlığını tehlikeye atar. Kimyasal atıkların çevreye verdiği zararlar dolaylı olarak insan ve canlı sağlığına etki yaparken, gürültü kirliliği de en az bunun kadar bünyemize ve kulak sağlığımıza zarar vermektedir.

Özellikle büyük şehirlere yönelik göçün cazipliği, metropol şehirlerinin nüfuslarındaki önemli artışlar, trafikte seyreden araç sayısının da buna bağlı olarak artması şehirdeki gürültü kirliliğinin başlıca nedenleri arasında. Bir de şehirlerin artık sanayi yerleşimlerine kayması, şehir içindeki inşaat faaliyetleri de üst üste gelince insan gerçekten bu gürültüyü çekemez hale geliyor.

Yeni nesil neredeyse hiç kuş cıvıltısı duyamıyor. Çağlayan suların şakırtısından bihaber olarak büyüyor. Doğal seslere aşina olmayan nesle aşina değiliz. Ancak böyle giderse çocuklarımız doğadaki sesleri hiç duymadan büyüyecek. Hem doğal seslere aşina olmamanın hem de şehrin vaveylalı gürültüsünün etkisiyle ruhsal ve fiziksel bozukluklar yaşayabilirler.
gurultu-kirliligi.jpg

Tam da bu mevzu üzerine bir grup bilim insanı toplumu uyardı. Bilim adamlarının aktardığına göre gürültü seviyesi böyle devam ederse, çocuklar bu gürültüyü özümseyecek ve kanıksayacak ve bunun neticesinde doğal sesleri duyma yetisini kaybedecekler. Yani çocuklarımız doğal seslere karşı sağır olacaklar.

Yapılan bu araştırmaya göre; kuş, rüzgar, su gibi doğal sesler fiziksel ve ruhsal olarak sağlığımıza yarar sağlamakta. Stres altında olan ve depresyona giren kişilerin, şehrin hengameli ortamından uzaklaşarak doğa sesleri eşliğinde hızlıca mutlu olduğu gözlemlendi.

Doğanın cıvıl cıvıl sedalarıyla ruhumuz mesrur olur. Şayet yeni nesiller bundan mahrum kalırsa, mutluluktan uzak kalacaktırlar. Sağlıklı, mutlu ve motive olmak için şehir gürültüsünden uzaklaşarak çocuklarımızı hiç olmazsa hafta sonraları, mesire alanlarına, milli parklara götürüp, kuş sesleriyle tanıştıralım.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
51B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
2B
Üst