Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan tarihi mekanlar

  • Konuyu başlatan LAL
  • Başlangıç tarihi
  • Görüntülenme 6.012
LAL
Moderatör
Güneydoğu Anadolu Bölgesi Tarihi ve Turistik Yerleri, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Tarihi Yerleri, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Turistik Yerleri

Arkeoloji Müzesi GAZİANTEP
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin sanayi yönünden en önemli ili Gaziantep'tir. Tekstil, makine ve gıda sanayii oldukça gelişmiştir. Diyarbakır, Mardin ve Şanlı urfa'da ise çimento, gıda, madeni eşya ve tarım aletleri gibi sanayi kolları ağırlıktadır.

Gaziantep işi örgü el sanatları

Geçmişi Günümüze Taşıyan Gaziantep. Verimli topraklar üzerinde kurulmuş olan Gaziantep ili, tarımsal zenginliklerinin yanı sıra bölgenin en önemli sanayi ve kültür merkezidir. Kent içi, zengin bir tarihin ürünü olan mimarlık eserleriyle süslüdür. Kurtuluş Savaşı sırasında Fransız işgaline karşı mücadele veren ve şehre 'Gazi' ünvanını kazandıran şehitler adına dikilmiş Şehitler Abidesi, görülmeye değer güzelliktedir. Kent merkezinde bulunan Kendirli Kilisesi ise 84 yıl önce, Fransız işgalinin hüküm sürdüğü sırada yapılmış olan bir Katolik kilisesidir.

Fırat Nehrinin Türkiye ve Suriye sınırıyla birleştiği yerde bulunan Kargamış, Geç Hititlerin başkentliğini yapmış önemli bir tarihi merkezdir. Diğer önemli bir Hitit kenti de İslahiye yakınlarındaki Yesemek'tir. M.Ö. 1200800 yılları arasında açık hava heykel yapım atölyesi olarak kullanılan kent, aynı zamanda Anadolu'nun en eski taş ocakları ndan biridir. Bugün çevrede 200 adet Hitit heykeli bulunmaktadır.

Nizip ilçesine 10 km. uzaklıkta bulunan Belkıs (Zeugma) ise geçmişte önemli bir Roma kenti idi. O dönemde özellikle Roma binalarının zeminlerinde yer alan mozaikleriyle ünlü olan kent, görülmeye değer güzelliktedir.

Yesemek Açık Hava Müzesi GAZİANTEP

9000 Yıl Öncesine Dayanan Eski Bir Tarih. Şanlıurfa, tarihi geçmişi 9000 yıl öncesine dayanan bir müze şehridir. Müslümanlığın, Museviliğin ve Hıristiyanlığın büyükbabası olan Hz. İbrahimin doğduğu, Hz. Eyyübün yaşadığı, Hz. İsa'nın ise kutsadığı Şanlıurfa; Türkiyenin en kutsal kentidir.

Balıklı Göl, Şanlıurfa'nın en önemli tarihi ve turistik köşelerinden biridir. İnanışa göre; yöre Kralı Nemrut, İbrahim Peygamber'i burada yakılan büyük bir ateşin içine attırmış ve ateşin içinden çıkan su, Hz. İbrahim'i yanmaktan kurtarmıştır. Su, bugünkü göle; ateşteki odun parçaları ise göl içindeki balıklara dönüşmüştür. İçinde yüzlerce sazan balığının yaşadığı gölün çevresinde Halil Rahman ve Rızvaniye camileri ile çeşitli dinlenme tesisleri vardır. Balıklı Göl’ün doğu tarafındaki Mevlid Halil Camii'nin avlusunda İbrahim Peygamber'in doğduğu mağara bulunur. Bu kutsal alanın güneyinde ise batıdoğu doğrultusunda uzanan Şanlıurfa Kalesi yer alır.

Balıklıgöl ŞANLIURFA

Kutsal kitaplarda yazılanlara göre, İbrahim Peygamber Şanlıurfa'dan güneye doğru göç ederken, Harran'da konaklamıştır. İbrahim Peygamber'in babası Terah burada hayata veda etmiştir. Ayrıca bir inanışa göre; Hz. Musa, Hz. İsa ve Hz. Muhammed'in soyunun temelleri Harran'da atılmıştır. Tarihi bir kent olan Harran çevresinde, Mezopotamya'da kurulmuş olan çeşitli uygarlıkların izleri görülebilir. Geçmişte ilk İslam üniversitesinin bulunduğu önemli bir kültür merkezi olan kentteki en ilginç eser, İslami çağdan kalma 40 metrelik Rasat Kulesi kalıntısıdır.

Nemrut Dağı Eteklerindeki Şehir. Tarihin en eski uygarlıklarının beşiği olan Adıyaman, ülkenin turizm yönünden en önemli illerindendir. Özellikle Kahta bölgesindeki Nemrut Dağı'nda bulunan anıt mezar, tapınak ve kral heykelleri turistlerin yoğun ilgisini çeker.

Adıyaman ili toprakları üzerinde kurulan Kommagene Devleti'nin (M.Ö. 1. yüzyıl) sanata hayranlığı ile tanınan Kralı I. Antiokhus; kendi mezarının anıtsal güzellikteki Nemrut Dağı'nın zirvesinde bulunmasına karar vermiştir.

Dağın zirvesinde bulunan I. Antiokhus'un anıt mezarı; doğu, batı ve kuzeyde sert kayalara oyulmuş teras biçimindeki üç kutsal alan ile çevrilidir. Doğu terasta sırasıyla; Sanat Tanrısı Apollo, Bereket Tanrıçası Tyche (Fortuna), Gökyüzü Tanrısı Zeus, Kuvvet Tanrısı Herkül, Kral Antiokhus ile kartal ve aslan heykelleri yer almaktadır. Nemrut Dağı, özellikle batı terasında gün batımında eşsiz bir pastoral güzelliğe bürünüp, ziyaretçilere yaşam boyu unutamayacakları anlar yaşatır. Dağa çıkış için en uygun dönem, 15 Mayıs15 Ekim günleri arasıdır.

Eskiyle Yeninin Buluştuğu Kent: Diyarbakır. Tarihi surlar, Roma İmparatoru Constantinus tarafından yaptırılmıştır. Ulu Camii, önceleri Aziz Thomas Kilisesi iken sonradan camiye çevrilmiştir. Kentte bulunan Meryem Ana Kilisesi ise M.S. 3. yüzyıldan kalma eski bir kilisedir. Cumhuriyet döneminin ünlü şairlerinden Cahit Sıtkı Tarancı ve büyük Türk düşünürü Ziya Gökalp'in doğdukları evler de müze haline getirilmiştir.

Nemrut ADIYAMAN

Diyarbakır'ın folk sanatı çok zengindir. Karacadağ eteklerinde dokunan kilim, heybe, çorap ve keçelerde işlenen motifler ve renkler göz alıcıdır. Davul ve zurna eşliğinde oynanan Delilo, Halay, Çaçan ve Çepik adlı halk dansları ilgi çekicidir. Kentte ayrıca kuyumculuk, bakırcılık ve ipekçilik de gelişmiştir. Kentin asıl sembolü ise ağırlıkları 75 kg'a varan karpuzlardır.

Müze haline getirilen Ziya Gökalp in - evi DİYARBAKIR

Tarih Hazinesi. Mardin, 12. ve 13. yüzyıl Türk mimarisinin doğaya uyum sağlamış örnekleriyle dolu bir müze şehridir. Kentte evlerin dış cepheleri adeta bir mücevher gibi işlenmiştir. Midyat ilçesi, özellikle birbirinden güzel tarihi evleri ve gümüş işçiliği ile tanınır. 'Telkari' denilen geleneksel gümüş işleme sanatı, buradan Türkiye'ye yayılmıştır. Kale, cami ve köprüleriyle ünlü kentteki Mardin Kalesi (M.S. 10. yüzyıl), Ulu Camii (12. yüzyıl), Latifiye Camii (14. yüzyıl) ve Kasımiye Medresesi (15. yüzyıl) görülmeye değer güzelliktedir. Kent çevresinde ilgi çeken yerler arasında Dayrul Zaferan Manastırı da bulunur. Süryanilerin dini merkezi olan manastırın 1600 yıllık bir geçmişi vardır.

Süryani Evi, Midyat MARDİN / Kasımiye Medresesi MARDİN

Kara Altın Yatağı. Batman, Türkiye'nin petrol çıkarılan ve işlenen önemli bir kentidir. Kent çevresinde bulunan en önemli tarihi merkez Hasankeyf'tir. 12. yüzyılda Artukoğulları'nın başkenti olan Hasankeyf, birbirinden güzel yapılarla donatılmıştır. Kale, Dicle Nehri üzerindeki büyük köprü kalıntıları, Ulu Camii ve Zeynel Bey Kümbeti kentin en önemli tarihi zenginlikleridir.

Siirt. Bölgenin en önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden olan Siirt, GAP'la birlikte giderek büyüyen modern bir şehir halini almıştır. Siirt çevresinde en fazla ziyaret edilen yerlerin başında Aydınlar gelir.

Anadolu'nun en ünlü evliyalarından olan İsmail Fakirullah Efendi'nin türbesi, Aydınlar'da bulunur. İlginç mimarisi olan türbenin içinde ayrıca ünlü Türk astronomi bilgini İsmail Hakkı Efendi'nin de türbesi bulunmaktadır. 54 yazılı eseri bulunan İsmail Hakkı Efendi'nin yaptığı çalışmalar ve kullandığı aletler Aydınlar'daki Astronomi Müzesi'nde sergilenmektedir.

Nuh'un şehri. 2.114 m. yüksekliğindeki Cudi Dağı eteklerinde yer alan Şırnak ili çevresinde, tarım ve hayvancılık gelişmiştir. Şehir anlamına gelen 'Şır' ve Nuh anlamına gelen 'Nak' kelimelerinin birleşmesiyle oluşan kentin adı 'Nuh'un Şehri' anlamındadır. Şırnak'tan 45 km. uzaklıkta bulunan Cizre'de ise Nuh Peygamber'e ait olduğu söylenen, Nuh Peygamber Türbesi bulunmaktadır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
21B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
13B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
LAL
Üst