Gümrük Birliği Nedir

Ömer
Yönetici
Gümrük Birliği Nedir, Gümrük Birliği Ne Demek

Çeşitli gümrük alanlarının bir araya getirilmesi. Devletlerin gümrük mevzuatlarının uygulandığı toprakların her biri bir gümrük alanı oluşturur. Gümrük Birliği ile bu alanların bir araya getirilmesi ve aynı mevzuatın uygulanması söz konusudur. Avrupa Birliği içinde sanayi mallarında gümrük birliği 1 Ocak 1968, tarım ürünlerinde ise 1 Ocak 1970 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Böylece üye devletlerin gümrük alanları, tek bir gümrük alanı haline gelmiştir.

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında 6 Mart 1995 tarihinde Gümrük Birliği anlaşması imzalanmıştır. Türkiye ile AB ilişkilerinin gelişiminde önemli bir yeri olan bu birlikle taraflar arasında malların serbest dolaşımı ve üçüncü ülkelere karşı ortak gümrük oranlarının uygulanması sağlanmıştır.

Gümrük Birliği, yalnızca sanayi ürünlerini ve işlenmiş tarım ürünlerini kapsamaktadır. Geleneksel tarım ürünleri bu kapsama dahil edilmemiştir. Gümrük Birliği'nin tamamlanmasıyla, Türkiye, AB'den gelen sanayi ürünlerine uyguladığı tüm gümrük vergilerini ortadan kaldırmış, bunun yanı sıra, uyguladığı miktar kısıtlamalarına da son vermiştir.

Bu yazı sitemiz için özel yazılmıştır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Üst