Guinness World Records'un Tarihi

1951’de o zamanki Guinness Bira Fabrikasi’nin idari direktörü Sir Hugh Beaver bir av partisine gider ve bir tartismaya katılır :
Avrupa’nın en hızlı kuşu hangisidir? altın yağmur kuşu mu yoksa orman tavuğu mu? O anda farketti ki bu tür sorularin cevaplarinin bulunacağı bir kitap çok popüler olabilirdi. Haklıydı!

Sir Hugh’un fikirleri, bir arastirma ajansi isleten Norris ve Ross McWhirter’in daha sonra Guinness Rekorlar Kitabi adini alacak olan kitabi derlemesiyle hayata geçti. İlk sayi 27 Agustos 1955’de çikti ve ayni yilin Noel’ine kadar Ingiltere’de en çok satanlar listesinin basına yerleşti.

O zamandan bu yana Guinness World Records™ dünya rekorlari alaninda herkes tarafindan bilinen global liderligini sürdürüyor. Guinness World Records, anlasilirlik ve gerçeklige yaptigi ayni yatirimla, dünya rekor bilgi bankasini toplayan, onaylayan, akredite eden, ve sunan tek girisimdir.

Rekor Yönetim Ekibi her Guinness Rekoru’nun dogrulugunu ve güvenilirligini garantilemek amacıyla son derece dikkatle izlemekte, tarafsizligindan ve dürüstlügünden asla taviz vermemektedir. Bir olayin bir Guinness Rekoru olabilmesi için denenmesi, onaylanmasi ve en ufak bir süphe götürmemesi gerekmektedir.

Kitabin kendisi bir rekortmen olmaya devam etmektedir. 100 farklı ülkede ve 37 dilde 100 milyonu asan satis rakamlariyla Guinness World Records™ dünyanın en çok satan telifli kitabıdır.

Marco Frigatti
Rekor Yönetim Ekibi Şefi
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst